Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Šport nás robí šťastnými a aj napriek nášmu hendikepu je to dôležitá súčasť nášho života, hovorí vozičkárka

Končí sa invalidným vozíčkom život? Rozhodne nie! O tom je presvedčený aj Športový klub vozíčkárov Praha (SKV), vďaka ktorému môžu hendikepovaní ľudia športovať. O tom, aký je život na vozíku prehovorila v podcaste Dobro skladom predsedníčka klubu Michaela Krunclová, nádejný paraplegik Martin Lukáš a ultramaratónec René Kujan, ktorý vozíčkárov podporuje. Podcast si môžete vypočuť na platforme Youradio Talk.

Od roku 1991 vytvára Športový klub vozíčkárov Praha podmienky pre športovanie telesne hendikepovaných. V súčasnosti zastrešuje sedem športových oddielov; florbal, lyžovanie, potápanie alebo napríklad aj tancovanie. Aktívnych účastníkov na vozíku je už viac než sto.

Michaela Krunclová je tiež na vozíku a potom, čo sa jej narodila dcéra, chcela, aby s ňou mohla robiť to čo aj zdraví rodičia so svojimi deťmi. „Dostala som sa do Centra Paraple, kde si môžete vyskúšať veľa vecí, napríklad šport. Hendikep nebráni tomu, aby človek športoval a robil mnoho vecí ako zdravý človek. Potrebuje k tomu ale iné zázemie,” hovorí Krunclová.

Martin Lukáš mal nehodu na motorke a dlho nevedel, čo s ním bude ďalej. Stolnému tenisu sa venoval už pred úrazom a chcel sa k nemu vrátiť i na vozíku.

S vážnou nehodou má skúsenosti aj ultramaratónec René Kujan. „Na vozíku ako takom som nikdy nesedel. Ale mal som nehodu, kvôli ktorej som musel niekoľko mesiacov len ležať alebo stáť. Na rehabilitáciách som sa stretol s vozíčkármi.”

SKV Praha pomáha vozíčkárom zoznámiť sa so športom. „Každý hendikep je iný. U nás si môžu vyskúšať daný šport a zistiť, ktorý im pasuje. Potom sa môžu zúčastniť tréningov, závodov a tak ľudí vedieme k pravidelnému športovaniu. Veľmi nás teší, že sa pridávajú ďalší ľudia s hendikepom a v súčasnej dobe máme okolo 150 športovcov po celej republike. Nie je to ale o tom, že by človek v danom oddiele robil len jeden šport. Napríklad človek, čo hrá stolný tenis, sa potom dostane do oddielu outdooru a ide si s nami napríklad zalyžovať alebo na bicykel,” popisuje predsedníčka. Veľkou témou je samozrejme i financovanie, pretože sa často jedná o drahé pomôcky. „Máme taký prepočet, ktorý nám povie, koľko stojí jeden deň športovania vozíčkára v našej organizácii. Keď sa zrátajú všetky náklady, tak priemerná čiastka sú tri tisícky českých korún.”

Mnoho vozíčkárov začalo športovať až po zranení

Nádejný stolný tenista Lukáš si chváli nielen finančnú podporu, ale i zázemie SKV Praha. Krunclová priznáva, že najväčší problém mali na začiatku, pretože o nich nik nevedel. „Dnes sú už ľudia schopní nás sami vyhľadať. Napríklad spolupracujeme s Centrom Paraple.” Veľmi si cení podpory od ľudí. „Rozhodne sa nestretávame s negatívnymi reakciami, naopak. Ľudia nás obdivujú za to, čo robíme. Niekedy je ale ťažké im vysvetliť, že okrem pomôcok je pre nás veľmi dôležitý i ten šport. Je to niečo, čo nás robí šťastnými a je to dôležitá súčasť nášho života,” vysvetľuje Krunclová.

S tým súhlasí i Kujan. „Mnoho vozíčkárov mi hovorí, že športovať začali až keď už boli na vozíku. A ja to mám rovnako. Poriadne behať som začal až po úraze. Nie je nič jednoduchšie, než si otvoriť stránky SKV a tam nájsť všetky potrebné informácie. Obohatí to život nielen tomu dotyčnému po fyzickej a duševnej stránke, ale i jeho okoliu.” SKV Praha má momentálne sedem oddielov, ale ako sama predsedníčka hovorí je možné, že do budúcna sa ešte rozšíri. „Teraz si brúsime zuby na badminton, ktorý je na vzostupe, ale v Prahe ešte nie je žiadny oddiel. Tak uvidíme.” Podcast Dobro skladom si môžete vypočuť na platforme Youradio Talk.

Zdroj: Frekvence1.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved