Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Protetika a ortotika

Potrebujete ortopedickú pomôcku a chcete o tom vedieť viac?

Ortotika sa zaoberá formamy náhrady a úpravy chýbajúcich a oslabených pohybových funkcií, korekciou aj prevenciou deformít pohybového aparátu. Nezaoberá sa náhradou tvaru. Technická pomôcka sa nazýva ortéza. 

Protézy aj ortézy sa zhotovujú prísne individuálne pre každého používateľa zvlášť, na základe lekárskeho poukazu, s ohľadom na zdravotný stav pacienta, jeho špecifické potreby a životný štýl. Len niektoré druhy jednoduchých ortéz a jednoduchej obuvi (aj ortopedická obuv sa radí k ortézam) sa vyrábajú aj sériovo a pacient si ich môže zadovážiť v lekárni, resp. výdajni zdravotníckych pomôcok.

Individuálne zhotovené pomôcky, okrem ortopedickej obuvi a vložiek, uhrádza zdravotná poisťovňa a pacient nedopláca nič. Aj v prípade individuálne zhotovenej obuvi a vložiek väčšiu časť sumy hradí poisťovňa, dospelý pacient dopláca za obuv min. 23,24 €, deti do 18 rokov min. 16,60 €, za vložky doplácajú deti aj dospelí min. 3,32 €.

Pomôcky Vám môže predpísať odborný lekár: ortopedický protetik, ortopéd, chirurg, traumatológ alebo rehabilitačný lekár. Individuálne ortopedické pomôcky Vám na základe lekárskeho poukazu vyhotovia napríklad v spoločnosti Ortotické centrum. Tu nájdete všetky pracoviská spoločnosti na Slovensku s kontaktmi aj otváracími hodinami: http://ortotickecentrum.sk/kontakt/

Detský program

Detské kočíky
Detské vozíky

Ortézy

Ortézy majú liečebný, profylaktický aj rehabilitačný efekt. Chránia a stabilizujú váš pohybový aparát. Môžu slúžiť na korekciu, odľahčenie, kompenzáciu funkčnosti či imobilizáciu časti tela. Vyrábajú sa z rôznych materiálov podľa predpokladanej dĺžky používania a záťaže súvisiacej s vašim životným štýlom. Nárok na ich úhradu zdravotnou poisťovňou závisí od typu ortézy (vo väčšine prípadov je to raz ročne).

Ortézy končatín 

Indikujú sa pri zlomeninách kostí, vykĺbení, vyvrtnutí, natiahnutí a poškodení väzov či kĺbov. Poúrazové ortézy sú určené na odľahčenie, fixáciu, ale aj na korekciu poškodenej časti tela. Pri potrebe rýchlej, krátkodobej aplikácie sa používajú ortézy z nízkoteplotného termoplastu. Takéto ortézy môžu byť neskôr nahradené pevnejšími polyetylénovými alebo, v prípade veľmi aktívnych ľudí či športovcov, laminátovými ortézami.

Druhy ortéz nájdete na : http://ortotickecentrum.sk/kategoria-produktu/ortezy/

Ortézy dolných končatín
Ortézy horných končatín

Ortézy – korzety a vertikalizátory 

Korzety pomáhajú liečiť trup a chrbticu, zabezpečujú korekciu osovej odchýlky a deformity chrbtice, či už skoliózy alebo kyfózy. Ale, korzet vám môže lekár predpísať aj po operácii, zlomenine driekovej chrbtice a panvy či pri osteoporóze pod. V tomto prípade je jeho úlohou fixácia a stabilizácia chrbtice.

Sedačky (polohovacie ortézy trupu) slúžia na uvedenie pacienta do sedu a na jeho stabilizáciu v sede. Vertikalizačné zariadenie umožňujú polohovať aj vo vertikálnej polohe a polohe v predklone. Sedačky a vertikalizátory pomáhajú napríklad pacientom s detskou mozgovou obrnou.

Ortézy trupu ( korzety )
Vertikalizátory pre deti do výšky 85 až 130 cm

Ortézy hlavy, goliere, tvárové masky

Do tejto skupiny sme zaradili profylaktické pomôcky (tvárové masky) na ochranu nosa a tváre, napr. po fraktúrach a úrazoch, goliere určené na stabilizáciu krčnej chrbtice s možnosťou fixácie hlavy.

Ortézy hlavy, goliere, tvárové masky

Bandážne pomôcky

Bandážne pomôcky sú ortézy vyrobené z elastických alebo čiastočne elastických materiálov. Nebránia pohybu, len ho obmedzujú. Bandáže zlepšujú menšie vady, ale používajú sa hlavne v rekonvalescencii, na doliečenie poúrazových a pooperačných stavov. Majú podpornú a čiastočne fixačnú funkciu. Môžu sa použiť na spevnenie v rámci prevencie. TU : http://ortotickecentrum.sk/kategoria-produktu/ortezy/

Bandáže

Ortopedická obuv a vložky

Aj ortopedická obuv a vložky patria funkčne medzi ortézy. V tomto prípade ide o ortézy chodidla. Používajú sa na ošetrenie ochorení, deformít a chýb chodidiel, ale nepriamo pôsobia aj na iné časti tela, napríklad na ovplyvnenie osových odchýlok dolných končatín a trupu.

TU: http://ortotickecentrum.sk/kategoria-produktu/zdravotna-a-ortopedicka-obuv/

http://ortotickecentrum.sk/kategoria-produktu/ortopedicke-vlozky/

Obuv
Vložky

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved