Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Pre seniorov prichádza zmena vo forme úpravy vyplácania rodičovského dôchodku

Mnohých dôchodcov sa bude týkať už avizovaná novinka z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, týkajúca sa úpravy spôsobu vyplácania rodičovského dôchodku.

Na Slovensku existuje obrovský tlak odbornej verejnosti na zrušenie rodičovského dôchodku – tvrdí to novozvolený minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas).

„Ale rodičovský dôchodok je zakotvený v ústave. My ho zrušiť nemôžeme, ale ani nechceme,“ zdôraznil.

Dodal, že Ústava SR ponúka dve cesty, akým spôsobom môžu deti prispievať svojim rodičom na dôchodok.

„Jedna cesta je cez odvody do sociálneho poistenia, druhá cez časť daní. My sme sa rozhodli, že to bude druhá cesta. Deti budú môcť prispieť svojím rodičom z tých známych dvoch percent dane z príjmov fyzických osôb,“ vysvetľoval minister.

„Túto zmenu, samozrejme, chceme urobiť už k 1. januáru 2024,“ doplnil.

Michal Kotian sa o ňom vyjadril ako o diskriminačnom systéme

Michal Kotian, šéf Jednoty dôchodcov na Slovensku, označil doterajšie vyplácanie takzvaného rodičovského bonusu za protiústavné.

„Všetky deti, ktoré zarábajú menej ako 620 eur, nedávajú nič rodičom, pretože neodvádzajú do Sociálnej poisťovne financie. Druhá vec je tá, že deti, ktoré sú v zahraničí, nedávajú rodičom nič, a tak ich rodičia nemajú rodičovský bonus. Títo nevychovali svoje deti?“ pýtal sa.

Uviedol príklad z Česka, kde všetci rodičia, ktorí vychovali dieťa do 18 rokov, dostávajú rodičovský bonus.

„Treba povedať aj to, že rodičia, ktorí vychovávajú ťažko zdravotne postihnuté dieťa, nedostanú rodičovský bonus. A títo majú zrejme väčšie výdavky ako ostatní a je to voči ním nespravodlivé. Tento rodičovský bonus dostalo len niečo vyše 800-tisíc ľudí,“ konštatoval.

Plánuje sa ďalšia pomoc, tvrdí ministerstvo

Podľa ministra Tomáša bolo cieľom a filozofiou rodičovského dôchodku, ktorý presadzoval bývalý šéf rezortu Milan Krajniak, jeho ideologická a hodnotová záležitosť.

„Čo, samozrejme, rešpektujeme. Cieľom bolo pomôcť tým ľuďom, ktorí vychovávajú deti, a teda keď boli na rodičovskej dovolenke, tak trpela výška ich dôchodku. Chcem povedať, že už teraz týmto ľuďom čiastočne pomáhame tým, že znižujeme vek do dôchodku za každé jedno dieťa. Za jedno dieťa pol roka, za dve deti rok a za tri a viac detí jeden a pol roka,“ poznamenal.

Podľa jeho slov sa v rezorte pracuje na systéme, ako ešte viac pomôcť takýmto seniorom. „Máme dokonca analýzu, ktorú som zdedil po svojom predchodcovi,“ prezradil minister.

„Pozrieme sa teda na to, ako pomôcť takým seniorom, ktorí vychovali deti, okrem toho, že im znižujeme dôchodkový vek. Toto určite urobíme,“ dodal.

Zdroj: Aktuality.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved