Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Ani život na vozíčku Luciu nezastaví v túžbe plniť si sny

Vedieť sa vyrovnať s osudom a následne sa vedieť aj plnohodnotne začleniť do života zdravých, to musí človek so zdravotným znevýhodnením zvládnuť. Pretože život nie je vôbec ľahký.

Luckina matka Daniela hovorí o živote s dcérou na vozíčku. Kvôli dcérinej rehabilitácii dlhodobo navštevujú oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Zlaté Moravce.

„O diagnóze mojej dcéry som sa dozvedela až po jej narodení. Základnú diagnózu, rázštep chrbta, som sa dozvedela hneď po pôrode. Dcéra podstúpila operáciu ešte v ten istý deň. Po ďalších lekárskych vyšetreniach sa zistili aj iné diagnózy, ktoré s týmto ochorením súvisia. Bolo to náročné obdobie, kedy sa neustále sledoval jej zdravotný stav v rôznych odborných ambulanciách. Vďaka erudovanej pomoci lekárov sa dcére začala veľmi skoro intenzívna liečba jej ortopedických ťažkostí.“

U dcérky Lucky spôsobil rázštep chrbta poškodenie funkcie dolných končatín i močového mechúra. Preto je potrebné dbať na zvýšenú osobnú hygienu a pravidelné cievkovanie, ktoré pomáha predchádzať urologickým ťažkostiam. Lucke bola od druhého mesiaca života poskytovaná ortopedická liečba, ktorá v našom prípade znamenala viaceré operácie oboch dolných končatín. Vyžadovalo si to kolobeh návštev nemocnice, následnej rehabilitácie a znovu začlenenia sa do bežného života. Lucka po ich úspešnom absolvovaní dokázala samostatne chodiť na krátke vzdialenosti, čo jej pomáhalo lepšie sa zapájať do rôznych aktivít v škole i doma.

„Rehabilitácia je dôležitá súčasť života Lucie. Prakticky od narodenia som začala s dcérou cvičiť. Na liečebnú fyzioterapiu sme chodili po každom zákroku a operácii, lebo bolo potrebné jej znova vybudovať stratené svalstvo. Súčasťou rehabilitácie bola aj liečba parafínom, elektroliečba a magnetoterapia. Dcéra sa na fyzioterapiu vždy tešila aj vďaka milému a citlivému prístupu fyzioterapeutov. Pod odborným dohľadom dosahovala veľmi pekné výsledky. Jej zdravotný stav sa po fyzioterapii vždy zlepšoval,“ hovorí Luckina mamička Daniela.

Musíme si však uvedomiť, že bezbariérový prístup pre vozičkára s obmedzenou mobilitou nie je všade samozrejmosťou. Žiaľ, tento problém Daniela s dcérou riešila aj pri výbere strednej školy, pretože chcela byť samostatná a plnohodnotne začlenená do spoločnosti. „Nakoniec sme sa rozhodli pre štúdium Obchodnej akadémie v Zlatých Moravciach. Pri návšteve školy, kultúrnych podujatí, či bežných nákupoch zatiaľ potrebuje všade môj doprovod a pomoc,“ hovorí.

Lucka začala navštevovať základnú a neskôr strednú školu, zapájala sa do školských aktivít, recitačných súťaží a popritom sa venovala spevu. „Ako to už v živote chodí, sú obdobia, kedy sa jej darilo viac a kedy menej. Momentálne má vážny problém s bedrovým kĺbom a vzdeláva sa doma. Musela sa vzdať aj ostatných obľúbených činností. Napriek tomu jej úsmev na tvári nechýba,“ s optimizmom hovorí Daniela. Verí, že tak ako mnohokrát predtým, s podporou rodiny a priateľov aj túto prekážku Lucka prekoná a opäť sa zapojí do života stredoškoláčky a bude si svoje sny plniť.

Zdroj: Uzitocna.pravda.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved