Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Po prvýkrát vystúpil na Everest človek s amputovanými nohami

Vyliezť na Everest plánoval pôvodne už v roku 2018, lenže postihnutí ľudia to mali zakázané, aby sa znížil počet obetí medzi horolezcami. Bol jedným z tých, ktorí sa zaslúžili o zrušenie tohto zákazu.

43-ročný Hari Budha Magar, bývalý vojak britskej armády z radov Gurkhov, prišiel v Afganistane o obidve nohy. Minulý týždeň sa zapísal do dejín horolezectva, keď ako prvý človek s nohami amputovanými nad kolenami zdolal najvyššiu horu sveta Mount Everest. Oznámila to v nedeľu agentúra PA.

Pod Everest dorazil Budha Magar 17. apríla, presne 13 rokov po tom, čo mu výbušné zariadenie v Afganistane odtrhlo obe nohy. Na dosiahnutie vrcholu však musel čakať do 19. mája a 18 dní bol nútený stráviť čakaním v základnom tábore, kým sa počasie nezlepší.

Budha Magar a jeho tím videli počas výstupu, ako z hory znášajú dve mŕtve telá.

Z Nepálu odišiel Budha Magar z dôvodu, aby slúžil ako desiatnik v pluku Gurkov v britskej armáde. Pre PA sa vyjadril, že do svojich 19 rokov vyrastal v Nepále a videl, ako sa v odľahlých dedinách zaobchádzalo s postihnutými ľuďmi.  „Mnoho ľudí si tam stále myslí, že postihnutie je hriech z predchádzajúceho života,“ povedal.

Nejaký čas po nešťastnej udalosti v Afganistane holdoval alkoholu a niekoľkokrát sa pokúsil spáchať samovraždu. Avšak potom, ako vyskúšal celý rad športov, začal si opäť veriť a prestal piť.

Na Everest pôvodne plánoval vyliesť už v roku 2018, ale postihnutí ľudia to mali zakázané, aby sa znížil počet obetí medzi horolezcami. On sám bol jedným z tých, ktorí sa zaslúžili o zrušenie tohto zákazu.

Budha Magar chce po návrate domov stráviť nejaký čas so svojou rodinou v Canterbury a neskôr sa vrátiť do Afganistanu na miesto, kde prišiel o nohy.

Zdroj: Teraz.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved