Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Paul vyrobil kreslo pre pápeža i napriek tomu to, že sám je na vozíku

‚Dúfam, že mu padne ako topánka šitá na mieru‘

Pred desiatimi rokmi sa vážne zranil na výlete neďaleko Marseille. Od tej doby je na invalidnom vozíku. Tridsaťjedenročný francúzsky inžinier Paul de Livron si ale sľúbil, že nezostane pasívny. A rozhodol sa, že vyrobí drevený vozík pre pápeža Františka. Vo štvrtok ho odovzdá arcidiecéze v Marseille, kam pápež v piatok príde a strávi tam dva dni. Paul pre neho vyrábal kreslo niekoľko mesiacov v rodinnom dome na juhu Francúzska.

Paul má na sebe masku, ochranné okuliare, slúchatká a brúskou upravuje kreslo pre pápeža.

„Dúfam, že mu padne ako topánka šitá na mieru. Musel som všetko dôkladne prepočítať, napríklad i to, aký je pápež vysoký. Ešte predtým ako zostarol, meral meter osemdesiat. Teraz je o niečo menší. Nakreslil som model jeho kresla prostredníctvom fotografií, na ktorých pápež sedel. Vďaka tomu som si istý, že bude mať hlavu správne opretú a ruky na opierkach,“ hovorí Paul.

Paul de Livron vyrábal päť mesiacov kolieskové kreslo pre pápeža. Nechcel, aby bolo honosné. Jeho bohatstvo je skôr v symbolike.

Kus dreva z katedrály Notre-Dame

Napríklad lakťové opierky sú zo spálených kusov dreva parížskej katedrály Notre-Dame, ktorá vyhorela pred štyrmi rokmi.

„Tieto dva kúsky sú z krovu katedrály Notre-Dame. Každý z nich meral zhruba 60 centimetrov a bol úplne obhorený. Musel som ich dosť obrezať, ale časť dreva bolo možné ešte využiť,“ vysvetľuje Paul.

Pre zbytok pápežského kresla Paul použil brezu z Ruska a z Ukrajiny. Chcel tak poukázať na to, že pápež František sa ponúkol ako mediátor v rusko-ukrajinskom konflikte.

Do dutej časti pápežského kresla francúzsky inžinier umiestnil papier s menami tých, ktorí projekt financovali a pomohli ho zviditeľniť. Ďalší symbol poukazuje na latinskoamerický pôvod pápeža Františka.

„Okolo vankúša, ktorý bude mať pápež za chrbtom, bude lem s latinskoamerickými motívmi, pretože pápež František je z Argentíny. Lem je žlto-biely vo farbách Vatikánu,“ dodáva inžinier.

Paulovo zranenie

Paul de Livron sa pred desiatimi rokmi vážne zranil. Spadol z výšky na výlete neďaleko Marseille a zlomil si stavec.

„Prešiel som reedukačným centrom, kde som sa učil fungovať na invalidnom kresle. Sľúbil som si vtedy dve veci. Jednak som si povedal, že som síce stratil nohy, ale nie ruky, a že to musím využiť a vyrábať niečo rukami. A potom som si taktiež sľúbil, že až opustím reedukačné stredisko, tak už sa nikdy v živote nebudem nudiť,“ hovorí Paul.

A toto predsavzatie splnil. Paul sa s pápežom prvýkrát stretol v máji v Ríme. Bol súčasťou väčšej skupiny pútnikov a mohol na pár minút hovoriť so svätým otcom.

Podal mu vtedy malý model kolieskového kresla a pápež František súhlasil, že sa stane kmotrom jeho projektu. Paul sa totiž nechce zastaviť pri jednom kolieskovom kresle pre pápeža, do budúcnosti chce z dreva vyrábať i ďalšie pomôcky.

„Chcel by som sa zamerať na vývoj i výskum a zistiť, aké zdravotnícke pomôcky by bolo možné vyrábať z dreva, také ktoré je možné nájsť i v rozvojových krajinách. Chcel by som, aby z týchto vecí mali úžitok aj tamojší obyvatelia,“ dodáva inžinier.

Paul verí, že pápež bude v jeho kresle jazdiť a mohol by tak jeho projekt zviditeľniť.

„Ak mu toto kolieskové kreslo bude vyhovovať a bude sa v ňom cítiť pohodlne, tak ho bude využívať viac ako kreslá, ktoré má teraz. Vedľa tohto vozíka budú vyzerať príliš obyčajne.“

Zdroj: iRozhlas.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved