Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Hendikepovaný Michal (23) z Liptova tká nádherné prestierania i koberce

Mladý Lipták Michal Lorenčík z Kráľovej Lehoty má aj napriek zdravotnému hendikepu a tŕnistému životnému príbehu veľa koníčkov. Najradšej však trávi čas za 100-ročnými krosnami. Je to obdivuhodné a je to dôkazom toho, že kde je vôla, tam je cesta.

Pod Michalovými rukami vznikajú tradičné tkané výrobky – koberce aj prestierania na stôl. Pár z nich dostala darom aj prvá dáma Českej republiky Ivana Zemanová.

Už od kolísky nebol Michalov život jednoduchý. V pôrodnici bol aj nejaký čas odlúčený od maminky. Bol na infúziách, lebo jeho svalstvo bolo slabé. Neskôr, v predškolskom veku mu diagnostikovali ADHD, teda poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Rodičia s ním chodili na detskú neurológiu, logopédiu, neskôr k detskému psychológovi. Cvičili s ním doma Vojtovu metódu, na nohách nosil ortézy. V čase, keď mal nastúpiť do prvej triedy, mu diagnostikovali mentálnu retardáciu ľahšieho stupňa. Okrem zdravotných komplikácií čelil ešte aj šikane v treťom ročníku na škole v Liptovskom Hrádku.

Preto ho rodičia dali na školu v Hybiach. „Tam zažil lásku, starostlivosť a pochopenie,“ hovorí Michalova mamina Janka (56), ktorá náročnú starostlivosť zvláda s láskou a trpezlivosťou. Po skončení základnej školy vyštudoval odbory textilná výroba – tkáč a domáce práce a služby a obidva skončil s vyznamenaním. Textilná výroba ho bavila, pracoval tam s vlnou, bavlnkami, nitkami a plátnom. Vo výrobe gobelínov bol v triede najlepší. „V našom dome na povale našiel staré krosná, ktoré boli rozložené na veľa častí, zaprášené a niektoré dielce sa už rozpadali alebo chýbali. Chcel, aby sme ich rozložili, že bude na nich niečo robiť. Videl v televízii, naživo aj na internete, ako kedysi tety na dedinách tkali, a chcel to robiť aj on,“ opisuje Michalovu cestu za tkaním mama.

Miško je veľmi pracovitý

Podľa mamky Janky boli prvé Miškove pokusy na krosnách všelijaké – kostrbaté, nepravidelné, divné vzory, ale nevzdával sa. „Zaúčal sa vo Východnej u Pavlínky Brezinovej a tetou Gajdošovou – Paluškou. Vyrábal koberčeky, pomedzi to háčkoval a plietol ponožky,“ chváli ho mamka. Michal napokon získal certifikát Produkt Liptova a tak mohol svoje výrobky uviesť na trh. Jeho výrobky predávajú v informačných centrách, v zariadeniach cestovného ruchu a na regionálnych jarmokoch. Ceny závisia od dĺžky či zložitosti vzorov, takže sa pohybujú rôzne. Cena koberčekov je od 5 eur za meter, pri stolových prestieraniach ceny začínajú taktiež od 5 eur za kus.

Pri krosnách Michal trávi každý deň. „Okrem toho ho začala zaujímať i práca s kolovrátkom, keďže sme jeden mali doma. Zohnali sme praslicu, kolovrátok si rozložil a začal na ňom prevíjať rôzne nite – hrubšie alebo tenšie, alebo dokopy spájať a namotávať viac nití. Hneď zo začiatku mu to išlo ako po masle.“ dodala mamka. „Som naňho pyšná a možno aj ostatní členovia našej rodiny, len mu to nedávajú tak najavo ako ja,“ pokračuje. Michalovu prácu poznajú už aj v českej družobnej obci Králova Lhota. Aj bývalá prvá dáma Českej republiky Ivana Zemanová si Michalove výrobky odniesla ako darček z návštevy Liptova.

Zdroj: Cas.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved