Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Aj keď ťažko chorá, krásna Janka veľmi potrebuje pomoc, aj ona chce pomáhať iným trpiacim ženám

Aj keď ťažko chorá, krásna Janka veľmi potrebuje pomoc, aj ona chce pomáhať iným trpiacim ženám

Často sú ľudské osudy a príbehy plné nešťastia, smútku a sĺz. Život nie je iba krásny, ale často so sebou prináša aj tienisté, ba neraz i čierne stránky. Hádam len ten, kto si prešiel peklom nešťastia vie, že postaviť sa opäť na vlastné nohy nie je len tak. Tí, ktorí to predsa len dokázali, môžu byť na seba právom hrdí.

 S 36-ročnou Jankou Biharyovou z Topoľčianok sa život od malička rozhodne nemaznal. Vo svojom nateraz pomerne krátkom živote si Janka prešla tým pomyselným peklom. Neraz ju osud zrazil na kolená, ona sa však vždy dokázala zdvihnúť a ísť dopredu. Žiaľ, opäť v ústrety svojmu neľahkému osudu, ktorý kladie pred ňu ďalšie a ďalšie prekážky. Nie iba v podobe jej stále sa zhoršujúceho zdravia, ale aj zdravia jej najmilovanejších príbuzných.

Pred údelom, aký má ona chce zachrániť čo i len jedno dievča

Napriek tomu, že Janka je životom naozaj veľmi ťažko skúšaná, sa nevzdáva a chce pomôcť aj iným ženám, ktoré sa ocitli v niektorej z vážnych životných pozícií rovnako ako ona. „Od malička bojujem s ochorením, s invaliditou, so ZŤP, so šikanovaním, fyzickým násilím, týraním aj psychickým násilím, ba v detstve i so sexuálnym obťažovaním, takže som si toho prešla naozaj dosť. Chcela by som preto veľmi pomôcť druhým ženám a dievčatám, ktoré zvádzajú niekde uprostred svoj boj. Chcela by som zachrániť čo i len jedno dievča pred osudom, aký mám ja,“ vyznáva sa hneď v úvode Janka, ktorá vlastne aj v týchto dňoch bojuje o svoj vlastný život.

„Dlho premýšľam, že by som chcela dať ukážku akéhosi svojho zrkadla života. Presnejšie, ako sa to nemá robiť aby človek ochorel a dostal sa až na pokraj života a smrti. Premýšľam dlho nad reklamnou kampaňou, alebo nafotením fotiek, spojených s bojom proti násiliu, duševnému zdraviu, a najmä proti šikane. Aj starších ľudí, pretože i starí ľudia sú vystavení násiliu a častokrát týraniu,“ dopĺňa odhodlaná Janka, ktorá chce cez svoj ťažký osud pomáhať druhým ženám. „Mám myšlienku a najmä veľké odhodlanie pomôcť druhým mladým dievčatám, ktoré sú len na začiatku, aby neochoreli a nedopadli tak, ako ja,“ zdôrazňuje mladá žena, ktoré chce byť akousi odstrašujúcou ukážkou pre druhé ženy, ak by tým bolo možné zachrániť čo i len jednu ženu pred násilím.

Janka s chorobami nebojuje sama, po zdravotnej stránke sú na tom zle aj jej rodičia. „Mamička dostala infarkt, ktorý ledva prežila, a otcovi diagnostikovali rakovinu hrubého čreva. I preto veľmi túžim, aby aj oni videli zmysel toho, čo chcem na príklade môjho celoživotného trápenia dokázať. Napriek všetkému, čo sa mi doteraz udialo, mám v sebe silu a chuť pomôcť na mojom vzore druhým,“ konštatuje Janka, ktorá už dokonca napísala aj knihu. Za dobrovoľný príspevok ju ponúka na predaj. Ten by jej mal pomôcť v jej neľahkej ekonomickej situácii, ktorá ide ruka v ruke s tou zdravotnou. „Chcem poukázať na to, že keď aj je človek chorý, ba dokonca až smrteľne, a zostane invalidom a ŤZP nie vlastnou vinou, tak i tak môže nájsť zmysel života napríklad v pomoci a ako vzor pre druhých ľudí,“ dopĺňa Janka.

Svojím príbehom chce Janka poukázať a nadviazať na smutný príbeh 31-ročnej Nely Moravcovej, Češky, ktorá zomrela koncom apríla 2022. Ani s ňou sa život nemaznal a prvé veľké KO dostala po tom ako ju znásilnil jej sused, čo zanechalo na mladej žene okrem fyzických aj psychické rany. Skokom zo 4. poschodia sa dokonca pokúsila o samovraždu. Ani ona nevedela čo iné má robiť, komu sa zveriť či ako si pomôcť, aj keď sa snažila a robila pre to úplne všetko. Po samovražednom skoku doslova len o vlások unikla smrti. Skončila síce s natrhnutými vnútornými orgánmi, veľkým krvácaním do brucha, zlomenou chrbticou na dvoch miestach a rozdrvenou panvou, ale prežila. V nemocnici potom strávila celý rok s vedomím, že už zrejme nikdy nebude chodiť. Jej zlá predtucha sa našťastie nenaplnila.

Čo sa stalo z krásnej mladej ženy, podnikateľky plnej snov?

Jedného dňa sa aj Nela rozhodla, že o tom napíše knihu, pretože chcela zdieľať svoj príbeh a pomôcť ostatným, ktorí sa nachádzajú v podobnej situácii. Chcela znovu žiť a plniť si svoje sny. Snažila sa vyhrať boj s démonmi a odraziť sa od úplného dna. Dokonca ľudia pre ňu zorganizovali aj charitatívnu zbierku, na ktorú verejnosť prispela sumou takmer 123-tisíc eur.

O to smutnejší je Jankin príbeh v tom, že okrem nej s vážnymi zdravotnými problémami bojujú aj jej najbližší – obaja rodičia. Napriek tomu bola Nela pre Janku príkladom, že svojím prípadom môže pomôcť iným prekonať ťažký osud, ktorý, ak sa už nedá poraziť, tak sa proti nemu dá aspoň bojovať. Na rozdiel od Nely Janka bojovala o život na troch jednotkách intenzívnej starostlivosti. Ako invalidná dôchodkyňa, ktorá má päť vážnych diagnóz a jednu nevyliečiteľnú, poberá v súčasnosti iba 147 eur mesačne.

„Tie vlastne všetky nechám v lekárni, a tak som odkázaná na pomoc druhých. Zatiaľ mi síce pomáhajú rodičia, lenže aj tí sú na tom zdravotne veľmi zle, takže náš život je naozaj mimoriadne ťažký. Prvú knihu som napísala preto, aby som pomohla nielen iným ženám a dievčatám, ale aj sebe, lebo i ja toho mám už naozaj dosť. Môj život je totiž plný bolesti, sĺz i trápenia, ale zároveň veľkej sily bojovať,“ priznáva smutne Janka a dodáva: „Môj osud je taký, že z krásnej mladej ženy, podnikateľky plnej snov a túžob očakávaní, sa stala, žiaľ, ŤZP občianka a invalidná dôchodkyňa bojujúca o svoj život. V srdci ale nosím veľké odhodlanie či už na nádej na lepší život, alebo ako vzor pre druhé ženy… Prešla som si už v živote peklom na zemi, ale stále žijem a som vďačná za život. Za každý nový deň ktorý príde.“

Na úplne dno ju dostali šikana, týranie a sexuálne zneužívanie

Janka sa zveruje, že je vďačná aj za to keď necíti bolesti, že už nie je na vozíku, že už nemá plienky, vývod, hadičky na kŕmenie, ale aj za to, že napriek tomu, že podstupuje náročnú liečbu a dennodenne zje hrste liekov, že nezomrela, že dostala druhú šancu a ďalšiu nádej na lepší život. „Som vďačná všetkým ľuďom, ktorí mi pomáhajú. Som vďačná, že moja matka po ťažkom infarkte prežila a je tu som mnou ako moje slnko, ktoré mi svieti na ceste môjho života. Som vďačná aj za to, že napriek tomu, že môj otec je veľmi vážne chorý, nevyliečiteľne, že tu je so mnou. Mojich rodičov veľmi ľúbim a vážim si ich,“ dodáva veľká bojovníčka. S jej nepriazňou osudu veľmi pomáha aj zbierka zameraná na kúpu jej kníh, pretože potrebuje peniaze na kúpeľnú liečbu zameranú na jej zapálené hrubé črevo.

„Veľmi by mi pomohlo keby si niekto kúpil moju knižku za dobrovoľný príspevok, a keby si pri tom zároveň prečítali môj príbeh ako bojujem so šikanou a najmä s týraním, ktoré ma dostali spolu so sexuálnym zneužívaním v detstve na úplne dno. Bojujem ale aj za ženy ktoré sú týrané rôznymi „kumpánmi“. Veľmi by som chcela položiť dôraz aj na obťažovanie na pracovisku zo strany majiteľov či kolegov. To je totiž veľmi vážna téma, ktorú nikto nerieši, a čo je, žiaľ, smutné, že žena, ktorá veľmi chce pracovať musí čeliť ešte aj tomuto tlaku obťažovania. Je toho moc veľa a ja som už príliš unavená na mojej životnej ceste. Pomoc iným ženám mi však dodáva silu a nádej, že niekomu môžem takto pomôcť,“ vyznáva sa sympatická Janka, ktorá si vraj nikdy nemyslela, že svoju druhú knihu, pravdepodobne, napíše na klinike, kam sa dostala pre pretrvávajúce zdravotné problémy.

Nedokáže sa spamätať z ťažkého fyzického i psychického týrania

Pre Janku nebol uplynulý rok vôbec šťastný a radostný. Práve naopak, z toho, čo všetko ju v ňom postihlo sa psychicky zrútila. Ešte viac ju totiž psychicky poznačili ťažké, ba až smrteľné ochorenia jej rodičov. Pridružil sa k tomu aj útok jej najstaršieho brata, ktorého musela riešiť aj polícia, vyhrážanie smrťou, útok susedov, ich nátlaky zo závisti, ktoré musel dokonca riešiť sám starosta obce. Podpísalo sa to všetko pod veľmi ťažké zhoršenie zdravotného stavu. Okrem jej už spomínaného iba 147 eurového invalidného dôchodku musela aj s rodičmi na prežitie predať ich rodičovský dom a presťahovať sa do obecného bytu. „Keby nemám rodičov, som doslova na ulici,“ vzdychla si smutne Janka, ktorá v mladosti prišla o dve detičky. Aj to je dôvod prečo sa nemôže z ťažkého fyzického aj psychického týrania vôbec spamätať. Knihy začala písať preto, aby si aspoň niečo zarobila. „Črevo ma stále veľmi bolieva, na liečbu chodím už tri roky a ešte dva ma čakajú,“ hovorí smutne.

Mladá žena priznáva, že sa bojí vychádzať z domu, pretože má strach „Zo stresov mi zistili aj ochorenie srdiečka, tachykardiu, a tiež extrasystoly srdca, pretože mám veľké vyčerpanie. Popri ťažkej liečbe som na silných liekoch a injekciách. Celý život som žila v chudobe a som naučená nemať nič. Len teraz mi pomáha nadácia a aj dobrí ľudia. Spolu s nimi som zabojovala, aby som sa opäť postavila na nohy. Zažila som veľmi veľa zlého. Nemám pokoj, nič nevlastním, nemám dom, auto, nič svoje, ani bývanie. Tak čo mi závidia? Prečo na mňa tak veľmi útočili? Za balíky oblečenia a drogérie? Veď je to smiešne čo mi spravili. A aby toho nebolo málo, vyhrážali sa mi aj smrťou. Okrem mamy a otca nemám ani len rodinu, deti. Nič! Nemajú mi vôbec čo závidieť. Prežívam neopísateľné bolesti hrubého čreva. Nemôžem sa uzdraviť, ako povedali moji lekári, pretože som vo veľmi veľkých stresoch,“ posťažovala si na záver Janka z Topoľčianok, ktorá veľmi túži, aby bol jej príbeh impulzom pre iné ženy, že aj napriek nepriazni osudu sa netreba vzdávať a pokúšať sa žiť naplno ako sa len dá, pretože každý deň môže byť ten posledný. A tento sa oplatí prežiť s tými, ktorých máte radi, a ktorí majú radi vás.

Zdroj: Nitranoviny.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved