Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Zomrel bohatý kvadruplegik, predobraz Philippa z veľmi úspešného filmu

Ten príbeh obletel svet. Movitý kvadruplegik šľachtického pôvodu hľadá opatrovateľa. Až po mnohých nezdaroch narazí na charizmatického výnimočného človeka z chudobného predmestia Paríža, ktorý mu nečakane vráti radosť zo života. Skutočné osudové spojenie dvoch mužov z takých protikladných prostredí sa stalo inšpiráciou pre cenami ovenčenú horkosladkú drámu Nedotknuteľní (2011).

Ochrnutý Philippe a živelný mladík Abdel, ktorého práve prepustili z väzenia,

okúzlili milióny divákov. Ich neobvyklé priateľstvo naplnené humorom i

ľahkosťou si vyslúžilo niekoľko ďalších filmových variant. Žiadna ale

nedosiahla takého úspechu ako pôvodná francúzska verzia, ktorá sa stala

hitom, a bola dokonca vyhlásená za najlepší zahraničný film v rámci Českých

levov.

Písal sa rok 1993, keď si bohatý podnikateľ Philippe Pozzo di Borgo počas milovaného paraglidingu ťažko poranil chrbticu. Takmer úplne ochrnul. Mohol hýbať iba hlavou. Rovnako ako vo filme aj reálny Philippe trpel často neznesiteľnými fantómovými bolesťami. Zomrel 1.júla v Marrákéši. Mal  72 rokov.

O jeho smrti v sobotu informoval francúzsky herec Omar Sy, filmový opatrovateľ, ktorý za túto rolu získal okrem iného aj Césara za najlepšieho herca. „Práve sme sa dozvedeli, že nás opustil náš priateľ Philippe Pozzo di Borgo. Tým, že nám umožnil natočiť svoj príbeh v Nedotknuteľných, zmenil naše životy a životy mnohých krehkých ľudí. Zostáva tak obraz odvážneho, dôstojného,  pokorného a bojovného muža. Jeho humor a inteligencia budú chýbať,“ napísal na Instagram.

Osobný diabol

Philippe Pozzo di Borgo sa narodil 14.februára 1951 v Tunisku do korzickej šľachtickej rodiny. Predtým ako ochrnul, pracoval ako zástupca riaditeľa vinárskych závodov Champagne Pommery, čo je druhý najväčší výrobca a predajca šampanského na svete. Svoj životný príbeh vykreslil v knihe Druhý dych. Práve ona poslúžila ako podklad k filmu Nedotknuteľní.

Filmári si spojenie opatrovateľa alžírskeho pôvodu Yasmina Abdela Selloua (vo filme Senegalec Driss v podaní Omara Sy) a šľachtica Philippa (hral ho François Cluzet), upravili.

Zatiaľ čo vo filme sa Philippe a jeho ošetrovateľ stretávajú až niekoľko rokov po nehode a úmrtí Philippovej manželky Beátrice, v skutočnosti bol Abdel prijatý už v decembri 1994, teda rok a pol po nešťastí. V tej dobe ešte aristokratova žena žila už s diagnostikovanou rakovinou. Abdel bol teda prítomný pri jej boji s chorobou. Beátrice zomrela v roku 1996.

Odlišnosť nájdeme i v prípade aristokratovej druhej ženy, Khadiji, s ktorou Philippa nezoznámil

Abdel, ako bolo prezentované vo filme. S druhou manželkou sa stretol pri svojom pobyte v Maroku,

kde sa do mladej slobodnej matky zamiloval.

Ľahko zmenené sú i ďalšie rodinné reálie. Skutočný Philippe mal dve adoptované deti, okrem dcéry aj syna. Zatiaľ čo sa vo filme ošetrovateľ stará o náročného elegána na vozíčku iba krátku dobu, v skutočnosti u neho zostal viac ako desať rokov. Philippe mu hovoril „môj strážny diabol“. Údajne ho dostal z tých najhlbších depresií a zachránil mu život.

Keď moja žena zomrela, Abdel videl, že som sa zrútil. Vzal ma za ruku, bol stále so mnou, donútil ma ísť von za dievčatami, bláznivo sme jazdili rolls-roycom, v 48 rokoch ma naučil fajčiť trávu a obťažoval moje zamestnankyne,“ napísal naozajstný Philippe.

Z francúzskeho filmu ale neboli nadšení americkí recenzenti. Dráždila ich čierna farba pleti hlavného hrdinu. Snímok označili za rasistický, údajne podporuje všetky klišé – mladý prisťahovalec je kriminálnik, biely bohatý muž ho mení k obrazu svojmu a urobí si z neho otroka. Kritiku odmietli ako herci, tak i skutoční protagonisti tohoto príbehu.

Zdroj: Novinky.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved