Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Štátu musia vrátiť príspevok. Týka sa to sociálnych podnikov so zdravotne postihnutými zamestnancami

Ministerstvo hľadá riešenie, chce vzniknutú chybu napraviť.

Sociálnym podnikom zamestnávajúcim ľudí so zdravotným postihnutím, vzniká povinnosť vrátiť peniaze, ktoré dostali od rezortu práce ako „vyrovnávací príspevok 60 percent mzdových nákladov“ na jedno pracovné miesto.

Príčinou je novela zákona o sociálnej ekonomike. Podľa nového ustanovenia musia mať totiž všetci zamestnanci rozhodnutie o invalidite. Ministerstvo práce vzniknutú situáciu analyzuje a hľadá riešenie.

V Rádiožurnále v Rádiu Slovensko sa príspevkom, ktoré musia sociálne podniky vrátiť, venovala redaktorka RTVS Štefánia Kačalková.

Napríklad sociálny podnik – hotel Bivio v Bratislave – má 23 zamestnancov, z toho polovica má zdravotné znevýhodnenie, deviati mentálne. Práve na pracovné miesta zdravotne postihnutých dostávajú vyrovnávací príspevok, čo sa rovná 60 percentám mzdových nákladov.

„Bola som veľmi nemilo zaskočená, keď som na minulý týždeň dozvedela, že dvaja z našich znevýhodnených zamestnancov už od januára podľa nového zákona znevýhodnení nie sú,“ uviedla Riaditeľka Združenia na pomoc ľudom s mentálnym postihnutím a zároveň riaditeľka Bivia Iveta Mišová.

Podľa nového ustanovenia sa totiž príspevok vypláca iba na tých zamestnancov, ktorí už majú rozhodnutie posudkového lekára o invalidite. Spomínaní dvaja zamestnanci ho majú platné iba do leta, preto peniaze od rezortu práce nemôžu dostať na celý rok.

„Zákon hovorí, že posúdenie zdravotného stavu – na to je 30 dní. Ale prax hovorí, že je na to niekoľko mesiacov, lebo nie sú posudkoví lekári. Takže keby aj v tom čase podniky okamžite vedeli, že čo majú urobiť, tak to nijak nemôžu stihnúť,“ skonštatoval predseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím Branislav Mamojka.

Podniky sú momentálne v zložitej situácii

Branislav Ondruš, predseda Aliancie pre sociálnu ekonomiku tvrdí, že sociálne podniky dostali do tejto zložitej situácie úrady práce, ktoré im peniaze vyplatili. Teraz však žiadajú o ich vrátenie.

„Bavíme sa síce v prípade jednotlivých podnikov iba o pár tisíc eurách, lenže sa bavíme o podnikoch, ktoré zamestnávajú zväčša do 10 zamestnancov. Pre tieto podniky pár tisíc eur, najmä z hľadiska ich cash flow, je to rozhodujúci peniaz na ich prežitie,“ poznamenal.

O zložitej situácii vie Ministerstvo práce iba niekoľko dní. „Ministerstvo práce analyzuje vzniknutú situáciu pri zamestnávaní zdravotne znevýhodnených ľudí v sociálnych podnikoch, aby sme našli čo najvhodnejšie riešenie pre dotknutých občanov a podniky,“ vyjadrila sa hovorkyňa rezortu Eva Rovenská.

Podľa Aliancie pre sociálnu ekonomiku sa jedná o zachovanie približne stovky pracovných miest ľudí, ktorí majú problém zamestnať sa inde.

Zdroj: RTVS.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved