Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Päť rokov bojuje Martin Malachovský so sklerózou multiplex! „Iveta mi pomáha už aj s obúvaním“

Operný spevák Martin Malachovský (55), manžel Ivety Malachovskej (57), ktorý bol odjakživa plný energie a sily, bojuje so zákernou sklerózou multiplex už viac ako päť rokov. Prednedávnom prijal pozvanie do relácie Jána Tribulu, kde sa zveril s tým, ako je na tom so svojím podlomeným zdravím.

Malachovský s divadlom precestoval celý svet, patril medzi vynikajúcich umelcov. Avšak svojej milovanej práce sa musel vzdať a to pre sklerózu multiplex. Pretože ochorenie bolo už viditeľné a speváka obmedzovalo aj v bežnom živote, ešte v roku 2020 došiel k názoru, že prišiel čas zo Slovenského národného divadla odísť. Urobil tak po dlhých 28 rokoch. Odspievať niekoľkohodinovú operu bolo pre neho už nepredstaviteľné, pretože choroba z neho vysala mnoho síl. Napriek tomu sa snaží pravidelne rehabilitovať a čo najlepšie fungovať. Táto diagnóza ho však na každom kroku hendikepuje.

Lekári zdôrazňujú, že pre sklerózu multiplex môže skončiť aj na invalidnom vozíku. No on chorobe zatiaľ vzdoruje. „Stále som pod lekárskou kontrolou, beriem liečbu. Nebude to už nikdy O. K., ale v rámci možností sa mám dobre. Snažím sa s tým fungovať. Mám najväčšiu disproporciu – pohybovú, lebo sa mi stále točí hlava. Mám akoby takú hlasnú opicu,“ prezradil pred rokom a pol Martin.

Manželka Iveta a dcéra Kristína sú mu veľkou oporou. Nedávno prijali manželia Malachovskí pozvanie do relácie S Tribulom po horách, kde absolvovali ľahkú prechádzku. Martin opísal svoj aktuálny stav. „Mám akoby ľahkú opicu, akoby som bol stále opitý, točí sa mi hlava a mám neistotu v chôdzi. Manželka mi musí niekedy pomôcť aj obuť topánku! Je mi to také potupné a trápne, lebo som to v živote nepotreboval, je to obťažujúce, ale čo narobím,“ netajil sa.

„Odkedy som sa dozvedel diagnózu, mojím heslom je, že živých nás nedostanú! Človek s tým musí bojovať, musí byť plný optimizmu, tešiť sa na pozitívne veci, lebo tých negatívnych je dosť,“ povedal Malachovský. „Stále sa spolu smejeme, Ivka je pre mňa osudová žena. Niekedy, keď sme spolu na prechádzke, ja idem rovno a zrazu ma to začne ťahať doľava. Ona mi hovorí, kam ideš, ja jej hovorím, neviem, ťahá ma to doľava. Moje telo niekedy robí to, čo ja nechcem. Neviem to ovplyvniť. No mám pri sebe dve baby, ktoré mi pomáhajú,“ povzdychol si Martin s úsmevom.

Zdroj: Pluska.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved