Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Američanka sa stala rekordmankou. Počas jediného roka navštívila na invalidnom vozíku 55 krajín

Američanka Renee Brunsová je novou svetovou rekordmankou. Počas jediného roku totiž navštívila najväčší počet krajín, 55 a to na invalidnom vozíku, na ktorý je kvôli svojmu hendikepu pripútaná. Cestovala naviac sama, čo popísala ako veľmi desivý, ale zároveň oslobodzujúci zážitok. Pohybovať sa po svete, ktorý je prispôsobený pre ľudí s dvomi zdravými nohami, nie je podľa tejto ženy úplne jednoduché.

Tridsaťosemročná Brunsová bola v 16 rokoch diagnostikovaná s takzvaným diastrofickým dwarfismom, poruchou, ktorá sa vyznačuje trpaslíctvom s krátkymi končatinami a trupom. Dlhšiu dobu dospievania strávila Američanka cestovaním naprieč Amerikou za špecializovanými lekármi. Už vtedy sa jej podarilo navštíviť všetkých 50 štátov USA, ako píše server Independent. To v nej iba prebudilo túžbu uvidieť jedného dňa kus sveta.

Potom, ako Brunsová vyhorela, rozhodla sa vziať si v práci ročné neplatené voľno a venovať sa intenzívne cestovaniu. Hoci ju v minulosti vždy doprevádzal jej partner, tentokrát sa žena rozhodla svoj sen realizovať celkom sama. „Bolo to strašidelné a oslobodzujúce zároveň,“ cituje Independent Američanku.

Aerolínky majú aj nedostatky

Hoci je podľa Brunsovej svet už omnoho otvorenejší k vozíčkárom, stále uštedruje aj veľa prekážok. „Počas môjho života vzrástlo značne povedomie a ľudia sú ochotnejší niekomu pomôcť. Človek na vozíčku už v nemá v sebe taký ten odstrašujúci faktor,“ domnieva sa žena. „Zažívala som to ako mladšia, ale teraz už veľmi nie,“ konštatuje.

Krajiny s najviac inkluzívnou infraštruktúrou pre vozíčkárov sú podľa Američanky Nórsko, Švajčiarsko, Fínsko, Austrália či Nový Zéland. Historickejšie a starodávnejšie miesta a destinácie sú v tomto ohľade naopak slabšie. Brunsová však priznáva, že urobiť bezbariérový prístup do starého hinduistického chrámu v Indonézii je celkom výzva.

Značné zlepšenie v prístupe k vozíčkárom by však podľa Renee Brunsovej bolo potrebné upraviť v leteckých spoločnostiach, ktoré majú v tomto pred sebou ešte dlhú cestu. „Za posledné dva – tri roky sa to mierne zlepšilo. A so slovom mierne i tak váham, pretože nechcem aerolinkám pripisovať veľké zásluhy.“

Zamilovala si Blízky východ

Brunsová zatiaľ precestovala 117 suverénnych krajín, ktoré uznáva Organizácia spojených národov, v ďalšej dekáde by rada navštívila zvyšných 78. V každom štáte sa žena rada stretáva s miestnymi, aby sa s nimi pobavila o kultúre, živote, ale i o ponímaní rodiny. „Je to pre mňa jedna z najväčších odmien,“ pripúšťa žena.

„Je to pripomienka toho, koľko toho majú ľudské bytosti spoločné. Na svete je toľko nenávisti, ale keď si s ľuďmi z celého sveta sadnete ku stolu, zistíte, že sme naozaj všetci rovnakí,“ uviedla Brunsová s tým, že medzi jedných z najmilších ľudí patria tí z Blízkeho východu. Aj preto sa teší na to, keď sa vydá napríklad do Saudskej Arábie.

„Mojim najväčším posolstvom pre všetkých mladých, dospelých aj deti, ktorí by chceli niečo také tiež podniknúť, ale boja sa, obzvlášť pokiaľ sú nejakým spôsobom limitovaní, je, aby do toho rovnými nohami skočili a proste to urobili,“ uzavrela Brunsová s tým, že svet je veľký a je v ňom množstvo vecí na objavovanie.

Zdroj: Novinky.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved