Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Jirka s SMA opäť na vozíku? Chôdzou to nekončí, rodičia popísali niektoré problémy

Malý Jirka trpí obávaným ochorením s názvom spinálna svalová atrofia (SMA). Vo februári v roku 2021 dostal zázračný liek Zolgensma. Vďaka nemu a vďaka poctivým a náročným rehabilitáciám sa jeho stav výrazne zlepšil a sám sa postavil na nohy. Tým to však nekončí, rodičia opísali, že niektoré problémy stále pretrvávajú a tak je vozík stále súčasťou chlapčekovho života.

Deti s SMA diagnózou sa ešte donedávna nedožívali vysokého veku a často sa mohli pohybovať iba pomocou vozíka. Potom ale prišla prelomová liečba v podobe génovej terapie, ktorú pred dvomi rokmi podstúpil i Jirka.

Statočný chlapček robil obrovské pokroky po podaní lieku a rodičia urobili všetko pre to, aby mu v zlepšení i naďalej pomáhali. Dokonca mu doma postavili rehabilitačnú miestnosť, v ktorej môže cvičiť, ale zároveň si užiť zábavu.

Už v decembri 2021 Jirka dojal rodičov, sám totiž dokázal urobiť pár váhavých krokov, pri ktorých sa pridržiaval zábradlia iba občas. A následne prichádzali ďalšie a ďalšie skvelé momenty. Tohto roku rodičia na stránkach sociálnej siete venovaných malému bojovníkovi, zverejnili niekoľko videí, na ktorých Jirka chodí sám a to dokonca i vonku.

Chôdzou sa to nekončí

V poslednom príspevku s názvom „chôdzou to nekončí,“ ale prehovorili taktiež o tom, že niektoré veci sú pre ich syna stále veľkým problémom. Vozíček je tak stále súčasťou jeho života.

„Bez kočíka alebo vozíka prechádzky zvládame len na krátke vzdialenosti, keď sa nikam neponáhľame, a to iba z kopca alebo po rovinke,“ vysvetlili rodičia a doplnili, že v prípade, že je terén nerovný, tak do kopca musí syna prenášať. To často platí i o konci prechádzky, pretože chlapčekove telo sa čoskoro unaví a i po krátkej vzdialenosti ho bolia nohy.

K príspevku priložili video, kde Jirku na vozíku tlačí jeho starší bráško a obaja sa veselo usmievajú. „Ale či už po svojich nožičkách alebo na kolesách, dobrú náladu berieme na prechádzky vždy so sebou,“ dodali na záver.

Zdroj: Blesk.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved