Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Unikátny zákrok v Prahe: Mikuláš (32) s poranenou miechou má šancu znovu chodiť!

Úplne unikátny zákrok majú za sebou lekári z pražskej Fakultnej nemocnice Motol: ako vôbec prví v Česku využili metódu tzv. epidurálnej miechovej stimulácie. Podstúpil ju Mikuláš (32), ktorý pred tromi rokmi spadol z bicykla tak nešťastne, že si rozdrvil stavec, ktorý mu poškodil miechu. Od tej doby je na vozíku, vďaka prevratnej metóde má ale nádej, že sa znovu postaví, alebo dokonca bude schopný prejsť aj kratšiu vzdialenosť!

„V júli 2019 som spadol z bicykla. Bohužiaľ tak blbo, že som si rozdrvil stavec v hrudnej časti chrbtice. Poškodilo mi to miechu,“ rozpráva Mikuláš. „Pred zhruba polrokom som bol v práci a odrazu mi zavolal pán primár Kříž a dal mi ponuku na túto novú liečbu, či to chcem vyskúšať, a ja som povedal, že áno,“ popisuje.

Epidurálna miechová stimulácia je metóda, ktorá sa už 50 rokov používa pri liečbe chronickej neutíšiteľnej bolesti. „Do chrbticového kanála je zavedená elektróda. Tá je spojená s generátorom impulzov, ktorý je uložený pod kožou na bruchu pacienta,“ popisuje princíp liečby docent Jiří Kříž, primár spinálnej jednotky pri Klinike rehabilitácie a telovýchovného lekárstva 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol.

Pokiaľ je elektróda uložená do oblasti, kde z miechy odstupujú nervy spojené so svalmi dolných končatín, je možné pomocou stimulácie tieto svaly aktivovať a vyvolať tak pohyb končatiny. Stimulácia prebieha v oblasti, ktorá nie je funkčne poškodená, ale nemôžu do nej vstupovať žiadne signály z vyšších centier.

Zavedenie elektródy nebolo vôbec jednoduché. „Je pravda, že adjustácia polohy tej elektródy je relatívne zložitou záležitosťou, pretože musí byť veľmi presne nielen čo do výšky, ale aj čo do stranových odchýlok presne uprostred. Bolo to prvýkrát, čo sme to robili, takže sme museli vymyslieť vlastný systém, ako to urobiť,“ hovorí docent Ondřej Bradáč, zástupca prednostu na Neurochirurgickej klinike detí a dospelých vo FN Motol, ktorý pacienta operoval.

Môže znovu chodiť

Pre Mikuláša to znamená, že by sa časom mohol na nohy znovu postaviť, alebo dokonca začať chodiť! „Postupne nastavujeme programy, ktorými sa darí aktivovať konkrétne svalové skupiny na dolných končatinách. Našim cieľom nie je iba vyvolať pohyb končatiny, ale zároveň využiť tento pohyb pre stoj, prípadne pre presuny pacienta. Pokiaľ by sa nám podarilo nastaviť software tak, aby bolo možné tieto programy prekrývať v určitom časovom úseku, mohli by sme nastaviť celý chôdzový mechanizmus. To znamená, že pacient by potom mohol prevádzať určitý počet krokov napríklad s oporou v chodítku,“ uvádza Kříž.

Už teraz cíti Mikuláš podľa svojich slov zlepšenie. „Keď sa zapne systém, cítim, že sa deje nejaký pohyb, ale zatiaľ v minimálnej miere. Je to trošku lepšie na pravej nohe, ale myslím, že sa to môže zlepšovať,“ hovorí. „Prinajmenšom mi to umožňuje rehabilitovať časti tela, ktoré necítim a nehýbem s nimi, čo je skvelé z dlhodobého hľadiska, pokiaľ chcem zachovať funkčnosť svalov,“ dodáva Mikuláš.

Zdroj: Blesk.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved