Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Po amputácii nohy už profesor Traubner šoféruje a je zaujímavé, čo musí robiť s protézou

Hoci prvé dni po amputácii myslel na najhoršie, dnes ukazuje, že aj s handikepom sa dá žiť takmer rovnako ako predtým

Ako za starých čias. Profesor Pavel Traubner (80) sa minulý týždeň zúčastnil na smotánkovskom žúre v Bratislave. Odchádzal medzi poslednými a z plného hrdla vyspevoval Od večera do rána, muzika nám vy­hráva.

Sedel bonvivánsky na stoličke, zabával sa a nezdalo sa, že by sa ponáhľal domov. Pritom len pred necelými dvoma rokmi sa mu zrútil svet keď prišiel o nohu. Hoci prvé dni po amputácii myslel na najhoršie, dnes ukazuje, že aj s handikepom sa dá žiť takmer rovnako ako predtým. Pravdepodobne pomohla tomu aj špeciálna protéza a ďalšie technické vychytávky.

Každý deň ju treba dobiť

Lekári a jeho rodina sa museli na Štedrý večer 2019 rozhodnúť. Buď kolegovi profesorovi Traubnerovi amputujú pravú nohu, alebo sa mu ťažká cukrovka stane osudnou. Zvolili prvú možnosť a keď sa známy neurológ prebral z narkózy, dostihli ho ťaživé myšlienky. „Prvý mesiac bol pre mňa tragédiou, rozmýšľal som o budúcnosti. Vďaka manželke Katke a nádherným vnúčatám som si však povedal, že budem vzorom pre ľudí s rovnakým osudom. Že aj ako starec sa opäť postavím na vlastné nohy,“ na udalosti spred dvoch rokov sa dnes obzerá metaforickým slovníkom.

Osláviť osemdesiatku svojho priateľa a pacienta Milana Lasicu sa teda vybral na invalidnom vozíku už mesiac po amputácii. „Rýchlo? Žiadne rýchlo. Mne sa, naopak, zdá, že to ide veľmi pomaly. Veď som šesť týždňov ležal ako taký cicinbus v nemocnici a pozeral len do stropu,“ vyjadril sa vtedy so znova nájdenou energiou. V skutočnosti všetko išlo rýchlo. Na schodisku, ktoré vedie do jeho bratislavského bytu, mu najbližší inštalovali výťah pre vozičkárov. Medzitým odborníci pracovali na Traubnerovej supermodernej protéze. Ako profesor dodáva, „vyrobenej na Slovensku z nemeckých súčastí“. „Má jednu veľkú výhodu – elektronické koleno. Čiže noha sa mi v adekvátnom momente zohne a keby hrozil pád, podrží ma. Protézu si každý deň dobíjam. Musím povedať, že je výborná a odporúčam,“ ocenil profesor vychytávku.

Zžiť sa s náhradnou nohou nebolo napriek tomu podľa neho ľahké. „Mladší by zvládli nácvik rýchlejšie. Ďalšia vec, že mám nohu amputovanú pomerne vysoko v oblasti stehna. Doteraz som si na protézu úplne nezvykol, ale keďže chcem dokázať, že mám vôľu žiť, som presvedčený, že je to veľmi výhodné. Stále ma to stojí dosť námahy, ale žijem,“ vydýchol si na žúre, na konci ktorého svoje slová potvrdil aj v praxi.

Schody sú problém

Pavel Traubner môže vďaka protéze dnes robiť takmer všetko, čo chce. Obmedzujú ho iba schody, ale na tie sa sťažujú takmer všetci z jeho generácie. „Vyjsť ich viem, ale po tridsiatich je to trochu problém. Áno, je to významné obmedzenie životných funkcií. Som však prispôsobivý človek. Teším sa, že mám výbornú rodinu, chodím do práce a napríklad aj šoférujem. To mi robí veľkú radosť,“ pokračoval vo výpočte pozitív. Auto profesorovi upravili ako pre handikepovaného, ľavou nohou dnes ovláda plyn aj brzdu a rýchlosti radí automat.

Neurológ dostal protézu už vlani v marci, no keď ju mohol začať naplno využívať, prišiel lockdown. „To znemožnilo všetky aktivity,“ poťažkal si pred nami tento spoločenský lekár. „Ale odkedy sa uvoľnili opatrenia, opäť chodím do divadla, na koncerty, stretávam sa s priateľmi a teším sa zo života. Teraz sa však obávam, že nás postihne tretia vlna pandémie, ktorá ohrozí nás starcov a, bohužiaľ, aj mladých ľudí.”

Vyhrážajú sa mu

Že významná časť spoločnosti bojkotuje očkovanie mrzí profesora asi najviac. „Vakcína možno nezachráni pred infekciou, ale zabezpečí, že priebeh bude mať miernejší. Osemdesiat percent pacientov, ktorí majú COVID-19, je nezaočkovaných, taká je realita. Trápi ma, že bojovníci proti očkovaniu používajú argumenty, ktoré naozaj nemajú logiku, práve opačne,“ kritizuje stav, v akom sa Slovensko nachádza. Sám sa preto snaží osobne ľuďom vysvetľovať, prečo je vakcína výhodná. „Tým, ktorí stoja za to,“ upresní nám. „Lebo niektorí sú neoblomní, čo ich môže doviesť k tragédii. Napísal som taký krátky status na internete, kde som slušným spôsobom vyzval občanov, aby sa v záujme seba a svojich príbuzných dali zaočkovať. A potom som dostal neskutočné množstvo mai­lov, v ktorých ma obviňujú, že som niekým platený,“ doplnil. A prečo to tak je? „Žiaľbohu, ľudia sú veľmi vnímaví a veria rôznym bojovníkom, vieme, že ide aj o významných politických činiteľov. Takže možno aj viac ako 40 percent Slovákov je rozhodnutých nedať sa zaočkovať. Je mi to ľúto ako lekárovi aj ako človeku,“ vyhodnotil s ľútosťou profesor Pavel Traubner na záver.

Zdroj: Plus7dni.Pluska.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved