Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Chlapec na vozíku, ktorého odmietli vziať do prvého ročníka, nakoniec nastúpil do školy

Je zrejmé, že mesiace tvrdého boja sa oplatili.


Prípad šesťročného budúceho prváčika na vozíku z Veľkých Kostolian pri Piešťanoch, ktorého odmietli vziať do školy, má šťastný koniec.

Chlapček Paľko nakoniec do prvého ročníka nastúpil. Kým sa tamvšak však dostane do triedy, jeho mama sa s invalidným vozíkom poriadne natrápi.

Pred budovou sa pohodlná cesta končí. Aby sa Paľkova mamička, pani Vranková, dostala pred vchodové dvere školy, musí zdolať sedem strmých schodov.

Zároveň aj priamo v škole musí prekonávať bariéru, je tam ďalších päť problémových schodov.
Vozík váži trinásť kilogramov a Paľko štyridsať. Aby chlapec prišiel včas do školy, matka invalidného chlapca sa musí s takouto váhou potrápiť sama.

Riešenie na dosah

Za dva mesiace prázdnin škola ani obec nenašla žiadne riešenie, ktoré by matke a jej synovi situáciu zjednodušilo. Dôvodom, prečo škola nechcela prijať Paľka do prvého ročníka spádovej školy bola i debarierizácia.
Problémom sú financie, bez ktorých vytvoriť podmienky pre takéto deti škola ani obec nevedia.
Od obce sme sa dozvedeli, že v rámci debarierizácie školy majú spravovaný projekt, na ktorý budú vybavovať stavebné povolenie. Ak bude odsúhlasený zastupiteľstvom, vstupnú rampu by chcela obec ešte do konca roka vybudovať z vlastných peňazí.

Paľka nechceli prijať do školy nielen pre nevyhovujúce podmienky, ale aj pre jeho vážne diagnózy. Prváčik má rázštep chrbtice a trojkomorový hydrocefalus. Škola preto odporúčala matke dať chlapca do špeciálnej školy, hoci intelektovo je v poriadku.

Zdroj: TVnoviny.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved