Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

ADELI je pýchou Slovenska

Príbehy pacientov, ktorí po intenzívnej rehabilitácii v ADELI Medical Center dosiahli nečakané úspechy, sú často uverejňované aj na stránkach Slovenky. Pritom až polovica pacientov ADELI uprednostnila cestu na Slovensko pred domácim centrom. Čo do medzinárodného rehabilitačného centra láka zahraničných pacientov?

Serioža je až z Austrálie

33-ročný Serioža cvičí v telocvični za pomoci trojice fyzioterapeutov. Jeho mama Natalia, očná lekárka zo Sydney, ho povzbudzuje. Rodina žije v Austrálii už 30 rokov a sú pôvodom z Ukrajiny. Seriožov obvyklý rytmus v živote sa zmenil v sekunde, keď upadol za volantom do mikrospánku. Po tejto závažnej autonehode nie je schopný chodiť a dorozumieva sa s veľkou námahou. „V Austrálii chcú postihnutému uľahčiť život a akosi už len skrášliť tie nečinné dni. Filozofia v austrálskych centrách zodpovedá udržiavaniu stavu pacienta, aby sa nezhoršoval,“ hovorí pani Natalia. „Ale ja chcem, aby môj syn chodil. Aby bol čo najviac samostatný,“ dodáva.Zatiaľ sú v centre ADELI prvýkrát. „Teraz sme tu na prvej, takej prieskumnej, rehabilitácii. Človek prirodzene hľadá  terapiu, ktorá zaberie,“ pokračuje pani Natalia. Keď sa jej opýtame, čo tu najviac oceňuje, takmer bez rozmýšľania odpovedá: „Hyperbarická oxygenoterapia  je vynikajúca. Zo skúsenosti kolegov viem, že má vynikajúce účinky. Veľmi sa mi pozdáva „spider“, závesný systém, kde sa nechodiaci človek remeňmi zavesí do jemu nezvyčajných polôh, v ktorých posilňuje imobilitou ochabnuté svaly. Výborná je aj manuálna terapia. Zvlášť nás zaujal ADELI oblek, ktorý umožňuje cvičenie konkrétne zvolených svalových skupín,“ pochvaľuje si pani Natalia. „Terapie sú perfektne zorganizované a terapeuti pre nás znamenajú obrovskú oporu. Toto my presne potrebujeme,“ hovorí očná lekárka. „Tu v ADELI sa navyše snažia potiahnuť môjho syna dopredu, zlepšiť jeho zdravotný stav, nie iba udržiavať,“ vysvetľuje záverom pani Natalia, ktorá sem so synom merala cestu z druhého konca zemegule.

Maya k nám prišla z horného Rakúska

Melanie s Mayou oddychujú v kaviarni ADELI. Maya skladá komplikované puzzle. V dôsledku vývojového ochorenia, na ktoré veda ešte len hľadá liek, je jedenásťročné dievčatko pripútané na vozíček. Dieťa treba udržiavať v silnej kondícii pravidelným a účinným cvičením. Sú v ADELI Medical Center už po 30-krát – áno, čítate správne. Prečo? „V Rakúsku neexistuje nič porovnateľné. Samozrejme, že aj tam máme fyzioterapiu, ale len pol hodinu denne a iba s jedným terapeutom. V Rakúsku by nám síce pobyt preplatila poisťovňa, ale tu cvičí Maya v ADELI obleku až 2 hodiny denne a ešte aj s terapeutmi, ktorí sú jej „parťákmi“. Maya dostáva celkovo takmer 35 hodín terapií za týždeň, pretože sa tu cvičí aj v sobotu.  „Keď človek vyhodnotí pomer cena – výkon, tak zistí, že je lepšie prísť na Slovensko,“ vykresľuje pani Melanie ich situáciu. „Páčia sa mi tu fyzioterapeuti. Sú milí a vymýšľajú super veci,“ to už prehovorila Maya zahĺbená do skladania puzzle. „ADELI nemá charakter nemocnice, ale rekreačného hotela. Aj z toho máme všetci veľmi dobrý pocit,“  vysvetľuje Melanie, prečo neabsolvujú rehabilitácie doma ale na Slovensku, a to dokonca 4-krát ročne. Rodiny z nemecky hovoriacich krajín majú na sociálnej sieti vlastnú skupinu „ADELI Familien“ s takmer 1000 členmi. Tu komunikujú o spôsobe dopravy na Slovensko ako aj o možnostiach poisťovní pobyt alebo aspoň individuálne terapie preplatiť. A je prirodzené, že často si spriatelené rodiny tak plánujú spoločné termíny rehabilitačných pobytov.

Dvojičky z Nemecka

Z Nemecka absolvovala cestu aj pani Angela, ktorá je babičkou 5-ročných dvojičiek Kláry a Ferdinanda. Pricestovala, aby podporila dcéru Verenu, mamu dvojičiek s najčastejšou liečenou diagnózou v ADELI – detskou mozgovou obrnou. V centre sú prvýkrát a pani Angela pomáha aj so starostlivosťou o najmladšieho súrodenca. V rehabilitačnom centre tak akosi vnáša do pobytu aj ducha rodinnej dovolenky. „Moja dcéra Verena v Nemecku nenašla program, ktorý by bol tak intenzívny, tak ladne zorganizovaný a poskytoval by podobne pestrú skladbu terapií, aká je tu v ADELI. Naše dvojičky vyskúšali počas piatich rokov tri rôzne terapie v Nemecku a nebolo to uspokojivé ani pre deti, ani pre nás ako sprievodné osoby,“ prezrádza pani Angela, ktorá nemala obavy vyskúšať rehabilitáciu pre vnúčatá v zahraničí. „Povedali sme si, že horšie to už byť nemôže a rozhodli sme sa ísť skúsiť šťastie na Slovensko,“ dodáva. Aký je však hlavný rozdiel terapií v Nemecku a v ADELI? „Ešte nikdy sme nevideli, žeby dvaja až traja terapeuti cvičili s jediným dieťaťom. A to je jednoznačne dôvod prísť do ADELI,“ – konštatuje na záver pani Angela a teší sa, že v novembri pricestujú do centra znova.

Irmgard zo Švajčiarska

Irmgard je špeciálna pedagogička a žije v meste Baden pri Zürichu. Pred pár rokmi mala na dovolenke nepríjemný úraz, zošmykla sa z balkóna z trojmetrovej výšky na betón. Pri hroznom páde si poškodila miechu a to spôsobilo ochrnutie všetkých štyroch končatín.

Iba samotné základné funkcie ako reč a pohyb rúk, aby sa dokázala dohovoriť a sama jesť, sa učila osem mesiacov. S pomocou špeciálnej techniky napokon rok po nehode nastúpila opäť do práce, hoci na vozíčku. Aby aj trvalo imobilnému človeku neslablo svalstvo a končatiny sa nedeformovali, musí denne cvičiť. Irmgard ako pracujúca žena potrebuje intenzívnu rehabilitáciu a doma vo Švajčiarsku jej mohli poskytnúť len nízky počet terapeutických hodín. „Tu v ADELI som nadšená, pretože tu dostávam pravidelné a intenzívne terapie – šesť hodín každý deň. Okrem toho potrebujem povzbudenie a sociálny kontakt. Cvičiť sama doma nedokážem,“  hovorí pani Irmgard. Od svojej svokry, ktorá žije v Rakúsku, sa dozvedela o ADELI. Tá ju „popohnala“, aby sem vycestovala čo najskôr. Do ADELI chodí každé dva roky a rehabilitačné pobyty si platí sama. „Aj keď som na vozíčku, pohyb potrebujem. Cvičenie je namáhavé, niekedy aj bolí, ale robím pokroky,“ prezrádza pani Irmgard, ktorej manžel vymyslel špeciálne násadky na prsty, aby mohla písať na počítači a pracovať.

Zdroj: Zenskyweb.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved