Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Basketbal tiež nehráte v sandáloch, hovorí o špeciálnych vozíkoch pre parašporty predseda výboru

Viac ako rok je vo funkcii nový predseda Českého paralympijského výboru, juhočech Zbyněk Sýkora. Sám bol pred časom reprezentantom v paraflorbale a doposiaľ je aktívny športovec. A tiež vývojár a výrobca športových vozíkov. Pre Český rozhlas České Budějovice okomentoval „psie kusy“, ktoré hendikepovaní športovci vedia na svojich vozíkoch robiť. Napríklad na palubovke pri florbale alebo basketbale.

„Atraktivita parašportu je obrovská. Profesionáli trénujú dvakrát denne. Dávno neplatí, že je to doplnok k nejakému zamestnaniu, sú to naozaj profíci. Aj veľa súťaží, napríklad v basketbale alebo v tenise, je už celkom profesionálnych. Napríklad bundesliga v Nemecku, turecká liga, španielska liga, francúzska a tak ďalej,“ pripomína Zbyněk Sýkora.

Ľudia, ktorých parasport živí, majú podľa neho svoj vozík „v paži“, iba tak sa s ním nepreklopia. A to ani v záklone, ktorý berie dych. „Títo profíci sa tomu venujú päť dní v týždni dvakrát denne, takže dokážu veľké veci. A ukazujú atraktivitu parašportu v pravom slova zmysle. Okrem toho im vozík preklopenie nedovolí, pretože má istiace zadné kolieska. Samozrejme nedá sa povedať, že pri zrážke sa nič nestane, ale vozík je konštruovaný tak, aby tomu maximálne zabránil. Veľký dôraz je kladený na bezpečnosť,“ popisuje.

Zbyněk Sýkora okrem florbalu hrával i basketbal vozíčkárov a tak potvrdzuje, že ide o zaujímavý šport. „Je to vysoko atraktívna hra. Stretávam sa s reakciami ľudí, ktorí hovoria: Pozri, ja som sa na to pozeral a ono je to možno ešte zaujímavejšie ako klasický basket. Nechcem, aby to vyznelo pejoratívne, ale chcem vyzdvihnúť atraktivitu parašportu, keď sa to vie,“ komentuje.

Pravidlá pre basketbalistov vozičkárov sú pritom takmer zhodné s tými klasickými. Hendikepovaní športovci nemajú nižšie kôš, nemajú ani iné úľavy. Dvojtakt pri klasickom basketbale nahrádza dvojité zabranie do obručí. „A to je asi jediná ľahká zmena. Všeobecne trend v parasporte je taký, aby sa maximálne priblížil pôvodnému športu,“ dodáva Zbyněk Sýkora.

I preto dnes Český paralympijský výbor tvoria väčšinou klasické športové zväzy, ktoré už naplno integrovali svoju parašportovú zložku. „Napríklad lukostrelecký zväz je členom olympijského i paralympijského výboru a má ženy, mužov, mládež, vozíčkárov. A to je podľa nás správna cesta – tam, kde to ide, plne integrovať parašport do klasického športu. Ak to málo zľahčím, je predsa jedno, či lukostrelec je chlap, žena, dieťa alebo sedí na vozíku, stále je tam luk a šíp a triafajú sa do rovnakého terča,“ hovorí Zbyněk Sýkora.

A ako je to s modernými vozíkmi pre parašport? Presadá predseda Českého paralympijského výboru zo svojho „vychytaného“ invalidného vozíka do iného, keď si ide zahrať basketbal alebo florbal? „Hrať na civilnom vozíku, to nejde, vôbec,“ smeje sa, „ako by ste šli v sandáloch hrať basket. To by ste boli všetkým na smiech.“

„A hlavne už je to dnes niekde inde. Parašport je na takej úrovni, že ak idem robiť atletiku, hádzať diskom, potrebujem k tomu špeciálny vozík. Na basketbal potrebujem basketbalový vozík, na badminton vozík na badminton. To je rovnaké ako napríklad plavky na plávanie, tenisky na tenis, florbalka na florbal a nie na hokej. To je úplne bežná záležitosť,“ dopĺňa.

Zdroj: Budejovice.rozhlas.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved