
Bezplatná infolinka: 0800 500 899
Bezplatná infolinka: 0800 500 899
Príbehy zo života!
V jednom prípade sa na mňa podávateľka podnetu obrátila s otázkou, či je podľa môjho názoru vhodná striedavá starostlivosť o dieťa s autizmom.
Na zodpovedanie otázky podávateľky podnetu ohľadom vhodnosti nariadenia striedavej starostlivosti súd pribral do konania znalca z odboru detská psychológia. Po preskúmaní podnetu som vyhodnotila, že za účelom ochrany práv dieťaťa so zdravotným postihnutím je vhodné požiadať Okresný súd Považská Bystrica o pribratie do súdneho konania, najmä z dôvodu, že maloletý trpí diagnózou ťažký autizmus a podľa znaleckého posudku veľmi zle znáša zmeny prostredia a zmeny režimu.
Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím vstúpil do konania dňa 26. mája 2017. V predmetnom súdnom konaní som sledovala dodržiavanie Článku 7 Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím a Článku 5 Zákona o rodine, ktorý ustanovuje, že záujem maloletého dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. Pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa sa zohľadňujú, okrem iného, aj okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa. V predchádzajúcom rozsudku o úprave styku s maloletým dieťaťom súd rozhodol, že sa maloletý zveruje do osobnej starostlivosti matky a otec je oprávnený stýkať sa s maloletým každú párnu sobotu a nedeľu v roku od 10-tej do 12-tej hodiny, a od 14-tej do 16-tej hodiny.
S prihliadnutím na špecifiká a prejavy, ktoré sú spojené s diagnózou autizmus bol tento styk neštandardne určený, tým, že bol rozdrobený na štyri dvojhodinové úseky v priebehu dvoch dní, kedy bol maloletý vystavený zmenám prostredia, napätým situáciám medzi rodičmi pri výkone tohto rozhodnutia, opakovanému prezliekaniu a pod.. Dôležitou skutočnosťou bolo, že maloletý sa nedokáže slovne brániť a uvedenú úpravu styku nie je v dôsledku svojho ťažkého zdravotného postihnutia schopný pochopiť. Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím navrhol styk upraviť tak, aby bol maloletý čo najmenej vystavovaný zmenám prostredia a stresovým situáciám. V ďalšom období starostlivosti o maloleté dieťa je dôležitá pozitívna komunikácia oboch rodičov a dohoda na harmonickom režime pre maloletého v oboch domácnostiach, tak u matky ako aj u otca, aby maloletý nebol vystavený častým zmenám, ktoré v dôsledku zdravotného postihnutia znáša zle.
Na odporúčanie Úradu komisára v priebehu súdneho konania rodičia pristúpili na rodičovskú dohodu a dohodli sa, že styk s maloletým bude upravený v jeho záujme, tak, aby bol realizovaný v jednom širšom časovom úseku. Do súdneho spisu som založila vyjadrenie podľa § 24 Zákona o komisárovi a zúčastnila sa súdneho pojednávania.
Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility
© Copyright 2023 | All Rights Reserved