Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Štátna poisťovňa musí Editke preplatiť dvojmiliónový liek, ktorý zastavuje ochabovanie svalov, rozhodol tak súd

Nakoniec predsa len Editka dostane dvojmiliónový liek. Poisťovňa je povinná zaplatiť liečbu, rozhodol tak súd. Na podanie lieku dievčatku zostáva už len mesiac.

Ani nie dvojročnej Editke Rischerovej zo západného Slovenska zostáva už iba 34 dní, aby dostala liek Zolgensma, ktorý jej zastaví napredovanie nevyliečiteľnej choroby – spinálnej muskulárnej atrofie (SMA).

Toto nervovo-svalové ochorenie je dedičné. Postihuje časť nervového systému, ktorý vôľou ovláda pohyby svalov. Neovplyvňuje intelekt dieťaťa, ľudia postihnutí týmto ochorením sú zruční a nadaní.

V dôsledku ochorenia však ním postihnuté deti prestanú postupne sedieť, chodiť a stáť. Časté sú aj problémy s dýchaním a prehĺtaním.

Malej pacientke sa najskôr museli na najdrahší liek skladať ľudia cez verejnú zbierku. Všeobecná zdravotná poisťovňa preplatenie liečby zamietla. Liečba stojí dva milióny eur a rodina si ju dovoliť nemohla.

Zástupcovia Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktoré rodine pomáha, konštatovali, že ide o diskrimináciu, pretože VŠZP už niekoľkým deťom preplatila génovú terapiu liekom Zolgensma.

„Súd rozhodol o návrhu poistenky na vydanie neodkladného opatrenia, ktorým VšZP ukladá povinnosť uhradiť poistenke liek. VšZP rešpektuje rozhodnutie súdu a zrealizuje všetky potrebné kroky k vykonaniu súdneho rozhodnutia,“ vyjadrila sa hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

Komunikácia s lekármi už prebieha

„Editka sa v najbližších dňoch podrobí potrebným vyšetreniam a následne si dohodneme termín podania lieku. Podávať jej ho bude jej ošetrujúca lekárka,“ povedala pre TVNOVINY.sk Editkina mama Monika Rischerová.

Ide o veľmi neštandardný prípad

Zuzana Vlčeková, právnička zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva priblížila, že Editka potrebuje dostať liek do 23. apríla, kedy dovŕši dva roky. Neskôr sa už liek nepodáva.

„Nebolo možné ísť klasickou cestou, teda podať žalobu a čakať, kým súd rozhodne. Pre takéto prípady existuje inštitút neodkladného opatrenia, keď potrebujete naliehavo upraviť pomery medzi stranami. V takom prípade môžete podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Súd má zákonnú lehotu rozhodnúť o tomto návrhu do 30 dní,“ objasňuje právnička.

„Kvôli naliehavosti sme zvolili tento postup a súd rozhodol na základe tohto nášho návrhu. Súd nepristúpil k dokazovaniu, iba osvedčil skutočnosti, ktoré sme uviedli v návrhu,“ hovorí Vlčeková.

Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, ale je vykonateľné a pre poisťovňu záväzné. „Už teraz musia vykonať to, čo im súd prikázal bez ohľadu na to, či sa odvolajú. To je podstata neodkladného opatrenia. Zaviažete stranu k tomu, aby niečo konala pred riadnym súdnym konaním a to z dôvodu naliehavej potreby,“ vysvetľuje právnička.

Podľa právničky by poisťovňa mohla žalobou žiadať náhradu ujmy. Musela by však dokázať, že vznikla ujma a taktiež dokázať, kto je za ňu zodpovedný. „Neviem, ako môže poisťovni vzniknúť ujma tým, že z verejných zdrojov zaplatí liečbu osobe, ktorá je zdravotne poistená. Je to pre mňa ťažko predstaviteľné,“ zamýšľa sa právnička Vlčeková s tým, že je podľa nej málo pravdepodobné, že VŠZP bude peniaze vymáhať súdom späť.

Uznáva, že sa jedná o veľmi neštandardný prípad, no nemyslí si, že sa z neho stane precedens. „Stále zdôrazňujem, že sme to uplatňovali z titulu porušenia zákazu diskriminácie. Nie v každom prípade neschválenia liečby je toto možné deklarovať,“ upozorňuje Vlčeková.

Iba vďaka vyriešeniu prípadov iných detí, ktoré boli medializované a drahý liek dostali, mohli tvrdiť, že Editka bude diskriminovaná, ak rovnaký liek na rovnakú chorobu nedostane.

„Ak sa stali aj iné podobné prípady, že niekomu liečbu poisťovňa schválila a druhému nie, je na miesto to takto skúmať. Ale nedá sa to uplatňovať pri každom neschválení lieku,“ upozorňuje právnička.

Prípadov je ale viac

Prostredníctvom portálu Ľudia ľuďom zbierala rodina peniaze na Editkinu liečbu. Výzvu už pozastavili a uviedli, že v najbližších dňoch budú darcov informovať, ako budú ďalej s peniazmi postupovať.

Pred tromi rokmi zarezonovali Slovenskom príbehy detí trpiacich spinálnou svalovou atrofiou. Detí, ktoré nutne potrebovali takzvaný najdrahší liek na svete. Niektoré z nich ho nakoniec dostalo.

Zdroj: TVnoviny.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved