Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Pri téme sexuality narážajú ľudia s hendikepom na tvrdé bariéry. Známe osobnosti o tom vedia tiež svoje

Aj keď sú na vozíku, žijú úplne bežný život. Zaradili sa doň aj známe tváre a to aj vďaka tomu, že ich okolie vníma ako zdravých.

Také šťastie však nemá každý. Hendikepovaní ľudia sú často odsúvaní na okraj spoločnosti.  Často sa s odmietnutím stretávajú aj v oblasti ich sexuality. Ich okolie si pritom často myslí, že ju vôbec nemajú.

„Niekto o tom so mnou robil pred pár rokmi rozhovor, po čom mi prišlo množstvo negatívnych komentárov. Zaujímavé, že na billboardoch nevidíme negatívne komentáre na baby, ktoré lákajú chlapov do verejných domov,“ vyslovil sa komik a moderátor Bekim Aziri.

Youtuber Denis Kučera dodáva, že ľudia si myslia, že to vôbec nemôže fungovať, alebo ani nemáš nárok.

Na rozdiel od tohto názoru Bekim priznáva, že má šťastie na dobrých ľudí. „Či už rodina ma brávala von, kamaráti ma začlenili do života, ktorý som žil predtým. Nie každý však má takéto šťastie.“

No dodáva i to, že kým v zahraničí to funguje, na Slovensku sú ľudia konzervatívni.

Na Slovensku len inkognito

Ľudia s hendikepom majú túžby, vlastné potreby, no k ich uspokojeniu sa dostávajú len veľmi ťažko. Pri téme sexuality narážajú na tvrdé bariéry.
Nemá im kto s ich sexualitou pomôcť a často sa stretávajú aj s nezáujmom lekárov. Beznádejnosť na zmenu je podčiarknutá aj tým, že verejnosť túto tému často zatracuje.

Túžia byť začlenení do spoločnosti a viesť úplne obyčajný život bez toho, aby vzbudzovali zbytočnú pozornosť. Ľudia s rôznymi hendikepmi sa však na Slovensku stretávajú s množstvom prekážok.
A tou je aj ich sexualita. Tá patrí medzi témy, o ktorých sa u nás vyslovene nehovorí.

„Ľudia s hendikepom majú sexualitu s tým, že táto sexualita je, žiaľ, hendikepovaná. Nemajú príležitosti, vzrušenie, alebo ejakuláciu. Nemajú možnosť konzumovať sexualitu,“
zaujíma stanovisko aj psychiatrička pre ľudí s hendikepom Sylvia Bzdúchová.

„Kým v Nemecku, v Belgicku či v susednom Česku pomáhajú hendikepovaným ľuďom s otázkami sexuality školení asistenti, u nás táto možnosť dostupná nie je.
Sexuálna asistencia je jedna z možností, ako pomôcť takýmto rodinám, a hlavne tým ľuďom, či už s mentálnym alebo fyzickým postihnutím, žiť plnohodnotný život,“
 hovorí Ivan Niko, lektor sexuality v sociálnych službách.

Zdroj: TVnoviny.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved