Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Nehýbem sa veľmi, ale som normálne do pohody. Film o sexuálnych potrebách ľudí s postihnutím

„Hľadám chlapa. Som sama a potrebovala by som trochu lásky a objatia, pritúlenie, poprípade i viac. Hlavne nech sa s tebou dá zároveň i hodiť pokec. Píšem pomaly, tak toho, kto sa ozve, prosím o trpezlivosť. Nehýbem sa veľmi, ale som normálne do pohody.“ Inzerát dvadsaťosemročnej Jany ilustruje jeden z najbolestivejších problémov života hendikepovaných. Nedostatok telesných, nielen sexuálnych kontaktov. Ako z toho von? Nie iba o tom hovorí silný, dojemný, ale i zábavný dokument „Chci tě, jestli to dokážeš“, ktorý práve vstupuje do českých kín a na streamovaciu platformu Dafilms.

Jana Urbanová má diagnózu mozgovej obrny a ťažkej skoliózy. Celý život trávi na lôžku, v horizontálnej polohe, s telom pokrúteným a zoslabnutým v dôsledku svojho hendikepu. Zdalo by sa, že jej život musí byť monotónny a neveselý. Lenže to by tu nesmela byť Martina, Janina matka. Schátraná, ale pritom stále vitálna, energická a charizmatická alkoholička sa o Janu stará. Kŕmi ju, oblieka a vyzlieka, prebaľuje i obstaráva čo treba. Pritom ale odmieta vnímať ju ako chudinku. „Ona už má 28 rokov, ona je dospelá, viete?“ rozpráva Martina pohoršeným okoloidúcim na púti, kde Jane dáva ochutnávať miestnu medovinu.

Dcéru preváža v ľahu na improvizovanom vozíku a snaží sa s ňou žiť maximálne normálny život. Maľuje ju a pekne oblieka, privádza medzi ľudí. Jane ale jej neustála starostlivosť už prerastá cez hlavu, chcela by sa osamostatniť. A taktiež zažiť nejaký kontakt s mužom. Ani to pre Martinu nie je problém, zoženie Jane hneď niekoľko potenciálnych sexuálnych asistentov. Nie sú to profesionálni asistenti, pochádzajú z dosť rôznorodých prostredí, Jana ale vďaka nim konečne nachádza zmysel tam, kde ho doposiaľ nevidela.

Divák je vo filme žasnúcim svedkom života rodiny, v ktorej sa neustále fajčí, pije a rozpráva vulgárne. Pod všetkou tou mizériou ale presvitá vzájomná láska matky s dcérou. Jana má tiež sestru, dvojvaječné dvojča, nevidomú Katarínu. Tá sa osamostatnila a žije s priateľom Mirkom inde. Pri návštevách napriek často trápnemu a hrubému chovaniu matky vnímame medzi všetkými tromi silné puto.

All you need is love

Každá z týchto žien si nesie svoju horu starostí a smútkov, zároveň si ale väčšinou udržujú zdravý nadhľad nad svojim ťažkým osudom. Výsledkom je pozoruhodný a optimistický film o tom, že človek má silu prekonať i tie najťažšie prekážky a že najhorší zo všetkých hendikepov, ktoré môžu človeka postretnúť, je nedostatok lásky, ako hovorí úvodné motto. A taktiež o sexuálnej asistencii hendikepovaných, o službe, ktorá v Česku funguje už šesť rokov, stále je ale opradená množstvom mýtov a predsudkov.

Sexuálnej asistencii pre hendikepovaných sa venuje organizácia Freya. Táto služba existuje v Česku od roku 2015. Zoznam všetkých preškolených sexuálnych asistentov ponúka web Freyi a na stránkach organizácie aktuálne ponúka služby deväť z nich, z toho iba jediný muž. Podľa riaditeľky organizácie Freya Lucii Šídovej aktuálne prebieha ďalší výcvik, v ktorom sa školia dvaja muži a sedem žien.

„Asistentky a asistentov nezamestnávame, iba ich školíme a sledujeme, či pracujú podľa pravidiel a etického kódexu,“ vysvetľuje Lucia Šídová. Sexuálny asistenti ponúkajú poradenstvo, ale i praktické služby ako napríklad nácvik masturbácie, dotyky, spoločnú nahotu a masáže i rôzne sexuálne interakcie vrátane pohlavného styku. Ide o platenú službu, ktorá stojí 1200 Kč za hodinu a úvodná zoznamovacia schôdzka stojí 500 kč za hodinu. S niektorými klientmi asistenti pracujú dlhodobo, s inými iba jednorázovo, záleží na konkrétnej zákazke, ale napríklad i na finančných možnostiach klienta či na jeho možnostiach súkromia.

O zmysluplnosti sexuálnej asistencie hovoria jednotne jej poskytovatelia aj ich klienti. Ľuďom s telesným postihnutím uvoľňuje napätie v tele a povoľuje kŕče, všetkým prináša psychické uvoľnenie, sebavedomie i celkovo pozitívnejší náhľad na svet.

„Z praxe môžem potvrdiť, že klienti, s ktorými spolupracujem dlhodobo, menia pohľad na život s postihnutím,“ hovorí jedna z asistentiek Diana Lovecká. Prínosy služby vyzdvihuje na stránkach Freyi anonymne i jedna z klientiek, žena s fyzickým hendikepom. „Pomohla mi vyrovnať sa s intímnymi problémami, ktoré ma trápia. Pomohla mi zmierňovať prejavy môjho postihnutia pri sexe. Pomohla mi s masturbáciou, pretože mám nešikovné ruky. Snažíme sa dosiahnuť to, aby som aspoň niekedy mohla mať orgazmus,“ popisuje klientka.

Muži nie sú…

„Okrem toho mi veľmi pomáha baviť sa otvorene o sexe a o chlapoch. S asistentkou tiež pracujeme na tom, aby som sa zbavila mindrákov, ktoré vo mne vypestoval minulý partner. Po každej asistencii som uvoľnenejšia a lepšie sa hýbem. Je to super!!!! Mala som z mnohých dôvodov obavy, ale teraz som veľmi rada, že za mnou chodí asistentka, a nie chlap asistent. Aj keď skúsenosť s chlapom by asi tiež bola dobrá,“ uvažuje spokojná klientka.

Mužských sexuálnych asistentov je jednako nedostatok, vyškolený je iba jediný. Podľa Šídovej najskôr preto, že sa v pomáhajúcich profesiách vyskytuje všeobecne viac žien. Na to narazila i režisérka filmu, ktorá kvôli Jane hľadala potenciálneho sexuálneho asistenta z radov amatérov na sociálnych sieťach. Mužov z filmu podľa Šídovej aj tak nie je možné nazývať sexuálnymi asistentmi, neprešli žiadnym výcvikom a ani sa podľa nej nechovali podľa pravidiel tejto profesie.

Láska, sex a nežnosti

Podľa režisérky je tiež rozdielne to, čo od sexuálnej asistencie očakávajú muži a čo ženy. „Zatiaľ čo muži v mojom predchádzajúcom filme „Miluj mě, jestli to dokážeš“ si chceli užiť a naozaj im šlo o ten samotný akt, pre ženy to je viac otázka samotného vzťahu a komunikácie,“ hovorí Smržová. „Nájsť ale takých mužov, ktorí by im to mohli splniť, nie je vôbec jednoduché.“ Sexuálnu asistenciu podľa Šídovej tiež využívajú vo väčšej miere muži než ženy. „Ženy sú zvlášť v počiatkoch asistencie opatrnejšie, niektoré majú za sebou nepríjemné skúsenosti a sú opatrné, hľadajú svoju sexualitu, chcú sa opäť cítiť ako ženy so všetkým zahŕňajúcim čo k tomu patrí a to chce niekedy viac času.“

Sexuálna asistencia môže mať i svoje riziká a nie je vhodná pre každého. Preto Freya doporučuje vhodnosť služby konzultovať. Nie je vhodná napríklad pre ľudí, ktorí nedokážu dať či vyjadriť svoj súhlas alebo pre tých, ktorí nepoznajú svoje telo, nemajú žiadne informácie zo sexuálnej výchovy. Tí by sa najskôr mali na sexuálnu asistenciu pripraviť a napríklad sa v danej oblasti trochu dovzdelať.

Rizikom je i možnosť, že sa klient do sexuálneho asistenta zamiluje. Podľa Šídovej sa to stáva rovnako ako vo všetkých ostatných pomáhajúcich profesiách. „Pomáhajúci často venuje veľkú pozornosť svojmu klientovi, stará sa o neho a to ten človek napríklad nikdy nezažil a začne tak cítiť náklonnosť,“ podotýka s tým, že často klienti dlho nezažili dotyk, intimitu či naplnenie sexuality. V tomto prípade sexuálni asistenti spravidla spoluprácu ukončujú.

Po čom túžia ľudia s postihnutím

Dagmar Smržová sa tématike života s postihnutím venovala už vo svojich predchádzajúcich filmoch, napríklad vo filme Zachraňte Edwardse. Pred aktuálnym snímkom natočila tiež dokument Miluj mě, jestli to dokážeš, v ktorom už tématizovala sexuálnu asistenciu pre hendikepovaných. Zaoberá sa touto témou okrem iného práve preto, aby si bežná verejnosť uvedomila, že ľudia s hendikepom majú rovnaké potreby (i práva) ako tí zdraví. „Sú medzi nami a túžia po láske rovnako ako my. A ďalšia otázka je, čo to je vlastne hendikep – je ťažší ten fyzický, ktorý má Jana a Katka, alebo ten duševný, ktorý prežíva mnoho z nás, ako je prázdnota, pretvárka a lipnutie na nefungujúcich stále sa opakujúcich vzťahoch a zbytočných majetkoch?“

Od natáčania ubehli už dva roky, film si kvôli covidu na premiéru počkal dlhšie. Behom tých dvoch rokov sa Janina matka rozišla so svojim manželom a následne sa už sama s Janou presťahovala do nového bytu. „Je neďaleko starého, ale na krásnom mieste, vo vyššom poschodí, s novou kuchyňou a stromami okolo domu. Dievčatá sú tam spokojné,“ hovorí režisérka, ktorá je s rodinou naďalej v kontakte.

Janina slepá sestra Katka si v júli vzala svojho priateľa Mirka, ktorý vo filme taktiež vystupuje, matka sestier prestala toľko piť a začala veľa maľovať. „Janča bohužiaľ psychicky trochu chradla. Do nového bytu už za ňou nechodí toľko kamarátov. Je to ďalej a napríklad pre babičku takmer nedostupné,“ dodáva Smržová. Jana vraj stále spomína na dva roky starý zážitok s tantra masérom Mirom, ktorým film vrcholí. „Uspokojil ju a priniesol na chvíľku pocit šťastia. Jana tiež ďalej túži po svojom byte. Lenže už asi vie, že to je prianie, ktoré je ťažko dosiahnuteľné. Pri jej hendikepe je to buď ústavná starostlivosť, alebo draho zaplatené bývanie s asistenciou,“ dodáva Smržová.

Chci tě, jestli to dokážeš bol vo svetovej premiére uvedený v roku 2019 na jihlavskom dokumentárnom festivale a následne na vlaňajšom prestížnom festivale Hot Docs. IndieWire vtedy snímok zaradil do výberu 10 najočakávanejších filmov festivalu. Na uvedenie do kín si však musel ako veľa iných filmov covidového roka ďalší rok počkať. A bola by škoda ho v tohtoročnej bohatej filmovej ponuke prehliadnuť.

Do kín vstúpil film 5. augusta a  sprístupnený bude zároveň o 14 dní online – exkluzívne na platforme DAFilms.

Zdroj: Heroine.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved