Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Dostal od úradu na asistentov viac ako 51-tisíc, no tí o tom nevedeli

Priznal, že tak chcel získať dlžné peniaze.

Obžalobe zo zločinu subvenčného podvodu čelí muž z okresu Humenné (49).

Z policajného vyšetrovania vyplynulo, že ako osoba ťažko zdravotne postihnutá (ŤZP) si v apríli 2006 podal na Úrade práce v Humennom žiadosť o poskytnutie príspevku na osobnú asistenciu a ten mu bol aj priznaný.

Opätovne v roku 2012 a v roku 2013 požiadal o zvýšenie počtu hodín osobnej asistencie. Týmto žiadostiam úrad rovnako kladne vyhovel a príspevok zvýšil.

„Osoba od priznania príspevku až doposiaľ vykazovala peňažný príspevok na osobnú asistenciu na osoby, ktoré jej asistenciu nevykonávali. Peniaze použila na iný účel, čím úrad práce uviedla do omylu. Úrad osobe neoprávnene vyplatil sumu vo výške viac ako 51-tisíc eur,“ informovala v apríli 2019 prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová. Bývalému paralympionikovi tak hrozí 5- až 12-ročný trest.

V pojednávacej miestnosti odmietal médiá

Obžalovaný na pondelkovom pokračovaní hlavného pojednávania na humenskom okresnom súde spôsobil rozruch hneď na začiatku.

Odmietal prítomnosť zástupcov médií ako verejnosti v pojednávacej miestnosti a žiadal, aby ich vykázali.

Trval na tom, že má právo rozhodnúť, kto bude na pojednávaní prítomný a kto nie a tvrdil, že si nepraje, aby „niekto špinil jeho meno“. Svoje zotrvanie v súdnej sieni podmienil odchodom médií.

Samosudkyňa Gabriela Dubová ho upozornila, že hlavné pojednávanie je v zásade verejné, dôvody na vylúčenie verejnosti nie sú a účasť na pojednávaní je právom obžalovaného, nie jeho povinnosťou. Nato obžalovaný muž pojednávaciu miestnosť opustil.

Raz mesačne podávané výkazy

Súdne pojednávanie pokračovalo výsluchom svedkov.

Princíp, ako funguje mechanizmus osobnej asistencie, vysvetlila pracovníčka úradu práce, ktorá prevzala na sklonku roku 2019 agendu obžalovaného po svojej kolegyni.

Z jej vyjadrenia vyplynulo, že miesto podpisu zmluvy medzi osobou ŤZP a osobným asistentom nie je určené a nemusí sa tak stať priamo na úrade. Na úrad podáva osoba ŤZP jedenkrát mesačne výkaz o počte hodín vykonanej osobnej asistencie, na ktorom je zároveň podpis osobného asistenta.

Úrad poukazuje sumu postihnutej osobe, tá ju vypláca asistentovi.

Osobný asistent potvrdzuje prevzatie peňazí svojím podpisom. Minimálny ani maximálny počet asistentov stanovený nie je.

Osobu s ťažkým zdravotným postihnutím môže osobný asistent splnomocniť, aby zaňho podpísala zmluvu o asistencii i výkazy o vykonanej osobnej asistencii.

Ukončenie zmluvy o poskytovaní osobnej asistencie úrad po predložení zaeviduje do systému.

Zmluva zaniká, ak šesť po sebe idúcich mesiacov osobná asistencia nie je poskytovaná.

Asistent pracujúci v Bratislave?

Vypovedali traja svedkovia, ktorí mali podľa predložených dokladov vykonávať ťažko zdravotne postihnutému mužovi osobnú asistenciu.

Jeden v rokoch 2012 – 2018 za 13 100 eur, druhý v rokoch 2014 – 2016 za 5 669 eur a tretí v rokoch 2012 – 2016 za 7 155 eur.

Jeden z nich aj potvrdil, že tak mal robiť ale iba mesiac, aj pracovný pomer, ktorý s ním obžalovaný uzavrel, trval len krátko a počas práceneschopnosti ho prepustil.

Dlhší čas vykonával pre obžalovaného služby šoféra a to najmä v čase, keď mal zadržaný vodičský preukaz pre jazdu v opitosti. Podľa vlastných slov títo muži zmluvy ani výkazy nepodpisovali. O tom, že mali vykonávať osobnú asistenciu, sa dozvedeli náhodou na úrade práce, zdravotnej poisťovni či od polície po predvolaní na výsluch.

„Písal ma ako asistenta v Humennom a ja som v Bratislave, čo by som bol za asistent?“ reagoval jeden z nich.

Podnikali spoločne

Zároveň muži dosvedčili, že mali s obžalovaným spočiatku priateľské vzťahy, istý čas s ním spoločne podnikali, chodievali s ním na rôzne pracovné cesty, na športové podujatia či do zahraničia.

Taktiež potvrdili, že cestovné a náklady na stravu a ubytovanie znášal obžalovaný. Popreli však tvrdenia obžalovaného, že by ho okrádali vo firme a dlhovali mu peniaze, ktoré sa snažil získať späť formou osobnej asistencie.

Aktuálne sú vzťahy medzi obžalovaným a svedkami naštrbené a posledné tri – štyri roky sa nestýkajú.

Hlavné pojednávanie samosudkyňa odročila na začiatok apríla s tým, že súd potrebuje vypočuť ešte ďalších svedkov.

Zdroj: Hornyzemplin.korzar.sme.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved