Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Zdravé dievča v nezdravom tele. S prístrojom ovládaným očami skladá i hudbu

Kvôli banálnej infekcii v pôrodnici je dnes dvadsaťšesťročná Kristýna Munduchová pripútaná k invalidnému vozíku a dorozumievať sa môže len očami. Je nesebestačná, aj keď vo vnútri svojho postihnutého tela žije mentálne úplne zdravý človek plný optimizmu, humoru a chuti do života. Jediné, čo jej chýba, je prístroj ovládaný očami, ktorým by sa mohla dorozumievať.

Kristýna sa narodila ako úplne zdravé miminko. Prvé dva týždne jej života prebiehali tak, ako je bežné a rodičia sa radovali z prospievajúceho dievčatka. Po dvoch týždňoch však dostala pásový opar, ktorý so sebou priniesol komplikácie v podobe krvácania a opuchu mozgu, čo dvojtýždennému miminku spôsobilo nevratné telesné postihnutie.

„Keby Kristýnka neprekonala herpetickú meningoencefalitídu, ktorá sa prejavila pásovým oparom, bola by dnes zdravá. Stačilo len včas nasadiť antibiotiká a mohlo byť všetko v poriadku,“ hovorí na úvod maminka Hanka, ktorá bojuje za to, aby jej dcéra získala prístroj, ktorý sa ovláda očami a vďaka ktorému sa bude môcť s ostatnými dorozumievať.

V 13 rokoch ešte hovorila

Aj keď bola Kristýnka pripútaná k invalidnému vozíku (najskôr kočiariku) odmalička, bola schopná sa so svojou rodinou aspoň porozprávať. V 13 rokoch ale bohužiaľ prekonala ešte viacero epileptických záchvatov, po ktorých došlo k zničeniu rečového centra a dievčatko začalo byť odkázané iba na abecednú tabuľku, prostredníctvom ktorej mohla s ostatnými „hovoriť“. Tú ale musela ovládať druhá osoba, pretože Kristýnka má zároveň kvadroparézu – teda nie je schopná ukazovať rukami písmenká sama.

„Keď chcem niečo povedať, musím na to ostatných pohľadom upozorniť a čakať, kto mi s tým pomôže. Veľmi by som si priala byť schopná rozprávať ako predtým, aj keď iba cez tento prístroj,“ vysvetľuje Kristýna, ktorá je i napriek svojmu postihnutiu veľmi spoločenským človekom, ktorý sa chce porozprávať so svojimi priateľmi, rodinou či asistentkami.

Podobný prístroj už má, ale…

Kristýna už ovládanie očami dobre pozná, nakoľko má podobný prístroj v domácom prostredí. Von ho však používať nemôže, pretože nie je k tomu prispôsobený.

„Aktuálne máme podobný prístroj doma, ale ide s ním ovládať iba počítač a nie je možné ho využiť pri vonkajšej komunikácii,“ vysvetľuje maminka Hanka, ktorá dodáva, že Kristýnka trávi mimo domu hodne času, na výletoch do prírody, koncertoch, chodí do múzeí, do cukrárne, kaviarne, skrátka všade, kam je možné zájsť s invalidným vozíkom.

Zdravá duša v krehkom tele

Aj keď Kristýnka žije v tele, o ktoré nie je schopná sa starať bez pomoci druhého človeka, nie je schopná sa sama najesť, nesedí bez opory, neoblečie sa a skrátka všetko, čo bežne človek ovláda, ona sama nezvládne. Mala ale to šťastie, že jej mozog zostal bez známky poškodenia.

„Kristýnka je veľmi spoločenská, má mnoho priateľov, medzi ktorými sú aj osobné asistentky, miluje hudbu – predovšetkým rap – a chodí nielen na koncerty, ale hudbu vďaka prístroju, ktorý je ovládaný očami, doma i sama skladá. Číta veľa kníh, hrá rôzne hry, karty, s pomocou maľuje, rada pláva a má obrovský zmysel pre humor a neustále sa smeje, čo hodne pomáha na psychiku nielen jej, ale i celej rodine,“ podotýka maminka.

Čo sa týka mentálnej stránky, je dvadsaťšesťročná slečna úplne zdravá. Vďaka tomu bude môcť ovládanie očami, o ktoré usilovala prostredníctvom verejnej zbierky, používať na komunikáciu v reálnom čase i na sociálnych sieťach. Takmer deväťdesiat štedrých darcov prispelo na prístroj pre Kristýnku s viac ako deväťdesiattisícimi korunami, čo jednoznačne dokazuje, že každá čiastka sa počíta a že i drobný príspevok môže pomôcť zariadiť veľké veci.

Zdroj: Breclavsky.denik.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved