Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Vyhradené parkovacie miesta pre ŤZP nemusia mať rovnaké rozmery

Vyhradené parkovacie miesta pre osoby s preukazom ŤZP nemusia mať vždy rovnakú šírku. V poslednom období sa dokonca objavilo niekoľko sťažností na neoprávnenú šírku parkovacích miest pre osoby s preukazom ŤZP, a to najmä v Bratislave. Sťažnosti tohto typu sú ale absolútne neoprávnené.

Konkrétne parkovacie miesta pre zdravotne znevýhodnené osoby, na ktoré sa sťažnosti spoluobčanov vzťahujú sú širšie pre nevyhnutné potreby rodín, ktoré majú fyzicky znevýhodnených rodinných príslušníkov.

Nakladanie a vykladanie rodinných príslušníkov s ťažkým zdravotným postihnutím na týchto miestach často spôsobovalo krátke dopravné obmedzenia, na ktoré niektorí vodiči dokonca reagovali agresívne.

Podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia č. 532/2002 musia byť na každom parkovisku vyhradené minimálne štyri percentá parkovacích miest, najmenej však jedno, pre vozidlo osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu. Toto parkovacie miesto musí byť umiestnené čo najbližšie k vchodu do príslušnej budovy, pred ktorou je parkovisko vytvorené, alebo pri výstupe z parkoviska. Podľa tej istej vyhlášky šírka stojiska na odstavnej ploche pre vozidlo osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie musí byť najmenej 3 500 mm.

Podávať sťažnosť na „príliš široké“ parkovacie miesto vyhradené pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím je nanajvýš neohľaduplné. Zarážajúce je, že ľuďom chýba empatia a aj krátke pár minútové zdržanie, ktoré sa neopakuje pravidelne ich vedie k takýmto krokom.

Zdroj: Karlovaves.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved