Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

VšZP má novú službu, vďaka ktorej nebudete musieť návštevu lekára absolvovať osobne

Plánovaný projekt diaľkovej komunikácie medzi pacientom a lekárom by sa mal podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne spustiť od 1. júla 2018. do projektu sa plánuje zapojiť približne 150 lekárov a elektronické konzultácie im VšZP bude preplácať.

Cieľom projektu je priniesť efektívnejšie využitie času pre lekárov a rovnako aj pacientov a menšie rady v čakárňach.

Elektronická komunikácia medzi pacientom a jeho všeobecným lekárom by tak mala prebiehať cez mobilnú alebo webovú aplikáciu, v ktorej bude možné dokonca zdieľať dokumenty a obrázky. Odpoveď lekára by mala prísť v rámci pracovných dní do 24 hodín od zaslania žiadosti od pacienta.  Samotná komunikácia samozrejme bude spĺňať všetky bezpečnostné opatrenia proti úuniku informácií a bude chránená heslom.

Ako hovorí 1. podpredseda Správnej rady ZVLD SR MUDr. Ján Hencel Msc: „Všeobecní lekári sú preťažení denným priemerom 40– 80 pacientov, čo predstavuje riziko zníženia kvality  a bezpečnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti a subjektívnej spokojnosti pacientov.“

Práve nový spôsob pomocou mobilnej aplikácie by mal zefektívniť súčasné postupy a zvýšiť tak kvalitu medicínskych služieb.

VšZP však ani zďaleka nie je prvou zdravotnou poisťovňou, ktorá podobnú službu poskytuje. Niektoré zo súkromných zdravotných poisťovní už s obdobnou službou majú skúsenosti. Patrí medzi ne napríklad poisťovňa Dôvera, ktorá svojim  poistencom poskytuje dokonca dve možnosti ako konzultovať svoj zdravotný stav na diaľku. Sú to služby s nnázvom Dôvera Linka24 a Dôvera Genio.

Dôvera Linka je k dispozícii 24 hodín denne a 7 dní v týždni a ponúka konzultácie s lekárom cez telefón.

Služba DôveraGenio využíva umelú inteligenciu a slúži pacientom na pomoc pri samodiagnóze. Pacient zadá svoje príznaky, ktoré aplikácia vyhodnotí a na základe toho odporučí ďalší postup.

Rovnako aj zdravotná poisťovňa Union ponúka podobnú službu s názvom Domáci doktor. V tomto prípade sa jedná o webovú aplikáciu, ktorá je plne dostupná pre všetkých a anonymná. Domáci doktor identifikuje zdravotný problém na základe predpripravených otázok, na ktoré sa odpovedá áno/nie.

Používali ste už aj vy podobnú aplikáciu? Aké sú vaše skúsenosti?

Zdroj: Startitup.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved