Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Suma opatrovateľského príspevku by sa penzistom nemala krátiť na polovicu, naopak mohla by sa zvýšiť o 100 €

Nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Jana Žitňanská (Za ľudí), navrhuje úpravy v novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP

Poberateľom dôchodku, ktorí opatrujú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, by sa od začiatku budúceho roka suma opatrovateľského príspevku nemala krátiť na polovicu.

Tento návrh by taktiež umožnil zvýšenie príspevku na opatrovanie o 100 eur mesačne, ak poberateľ dôchodku opatruje jedno alebo viacero nezaopatrených detí s ťažkým zdravotným postihnutím. Jana Žitňanská predložila legislatívny návrh do parlamentu.

Už na septembrovej schôdzi by sa ním mali poslanci zaoberať.  Ak by novelu zákona parlament schválil, zo štátneho rozpočtu by si tieto opatrenia vyžiadali 70 miliónov eur ročne.

Na Slovensku registrujeme viac ako 24-tisíc opatrovateľov, ktorí sú zároveň poberateľmi dôchodkovej dávky.

„Všetkým týmto opatrovateľom je príspevok na opatrovanie krátený, pričom tieto osoby poskytujú rovnakú starostlivosť a významne odľahčujú sociálne služby, ktoré by mal poskytovať štát,“ pripomína Žitňanská. Je presvedčená, že takéto krátenie nemá svoje odôvodnenie v zníženom rozsahu alebo kvalite poskytovania opatrovania fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.

„Odstránenie neodôvodeného krátenia peňažného príspevku na opatrovanie by nielen výrazne pomohlo rodinám osôb so zdravotným postihnutím, kde jeden z príbuzných pôsobí ako opatrovateľ osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ale zároveň by aj pomohlo zlepšiť postavenie opatrovateľov a oceniť ich prínos pre spoločnosť,“ dodala poslankyňa.

Zdroj: Webnoviny.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved