Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Skleróza je choroba tisícich tvárí. Dostavia sa poruchy zraku, strata čuchu… Veronika o tom vie svoje…

Najčastejšou chorobou centrálneho nervového systému je skleróza multiplex. Je to chronické autoimunitné degeneratívne ochorenie. Prvé príznaky sa objavujú najčastejšie medzi 20. až 40. rokom, teda postihuje mladých ľudí. Veronika nám o tom porozprávala.

Veronika ako pätnásťročná pocítila odrazu stratu chuti. Nepripisovala tomu zvláštny význam, ale keď chuť necítila ani po dvoch dňoch, zašla na pohotovosť. „Môj prvý atak sa prejavil veľmi zvláštne, stratou chuti. Na pohotovosti mi urobili CT vyšetrenie a odporučili mi hospitalizáciu,“ rozpráva Veronika, ktorá s diagnózou skleróza multiplex žije už takmer desať rokov. „Nasledoval rad vyšetrení, v nemocnici som strávila dva týždne. To bolo asi také moje najťažšie životné obdobie, kedy som sa z úplného zdravia prehupla do choroby. Bolo to náročné na psychiku.“

Úspešne absolvovala strednú školu, aj keď s prestávkami. Zvyčajne stres spúšťa ataky a škola je podľa nej stres. „Vysokú školu som skúsila dvakrát, dvakrát som skončila so silným atakom. Až takým, že som takmer prestala chodiť, skončila som v nemocnici. Vtedy som si povedala, že mi to za to nestojí, aby som skončila na vozíku, a tak som od svojho sna o vysokej škole upustila,“ vysvetľuje.


Napriek tomu, že je na invalidnom dôchodku, pracuje, snaží sa žiť ako zdravý človek. „Mám šťastie. Mám úžasného priateľa, ktorý pri mne stojí, úžasnú rodinu. Športujem, aj keď mohla by som aj viac, snažím sa aj zdravo stravovať, aj keď teda som mladý človek, tak so stravou občas uletím. Ale alkoholu sa vyhýbam. Vďaka liečbe som na tom dobre, kto o mojom ochorení nevie, tak ho na mne nevidí. Naučila som sa s esemkou žiť,“ hovorí Veronika.

Prekvapujúco, nevyliečiteľnými optimistami sú práve pacienti so sklerózou multiplex. Jedným z hlavných príznakov ochorenia je zhoršená koordinácia pohybu, postihnutí pacienti sa však nevzdávajú a veria, že so správnou liečbou, zdravým životným štýlom a predovšetkým odhodlaním dokážu negatívne prejavy choroby odsunúť na čo najneskôr.

Aj keď je SM zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie, vieme ho v súčasnosti efektívne liečiť. Dostupná chorobu modifikujúca liečba môže výrazne spomaliť progresiu ochorenia. Dôležité však je začať s liečbou čím skôr. Včasne diagnostikovaný pacient môže viesť kvalitný život. Tým, že je sclerosis multiplex celoživotné ochorenie, liečba je dlhodobá. Veľký prínos pre pacientov preto má aj podporná terapia, ako úprava stravovacích návykov, dostatok spánku, či primeraný pohyb a psychická pohoda,“  zasvätil nás do situácie doktor František Jurčaga, prednosta neurolgickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Sclerosis multiplex je najčastejšie sa vyskytujúcou sa chorobou centrálneho nervového systému. Jedná sa o chronické celoživotné autoimunitné degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje bielu a šedú hmotu centrálnej nervovej sústavy a rozvíja sa zväčša pomaly a postupne.  Na Slovensku je postihnutých približne 10 tisíc ľudí.

Najčastejšie sa prvé príznaky objavujú medzi 20. až 40. rokom. Každý pacient má nástup choroby iný, často prejde niekoľko rokov, kým sa z prvých príznakov a problémov nakoniec diagnostikuje roztrúsená skleróza. Ako prvé príznaky patria zápal očného nervu, náhla strata zraku, farebného videnia, poruchy citlivosti, tŕpnutie, mravčenie v končatinách, náhle ochrnutie končatín, „opilecká chôdza“, poruchy reči, pamäte, sluchu, poruchy močenia. U pacienta sa dostavujú výrazné výkyvy nálady – trúchlivosť, nedostatok záujmu, ale aj euforické nálady, neprimeraná veselosť, smiech.

S chorobou dokáže žiť približne 50 % pacientov 30 rokov a dlhšie a asi tretina z pacientov má pomalý a dobrý priebeh ochorenia. Pri iných pacientoch zas choroba postupuje pomaly a s pribúdaním symptómov. Ťažké priebehy sa vyskytujú pri približne 3-5 % a tieto sa počas prvých 5 rokov od začiatku ochorenia končia smrteľne.

Zdroj: Pluska.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved