Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

S tým ako si pripraviť životopis so zdravotným znevýhodnením vám pomôže prehľadná príručka

Základom pre úspešný výberový proces je dobre napísaný životopis. Ako k nemu pristupovať, ak máte zdravotné znevýhodnenie? Kedy by ste ho mali priznať a kedy, naopak, nemusíte? A ako komunikovať s potencionálnym zamestnávateľom tak, aby ste zvýšili svoje šance na úspešné získanie práce? Tu je stručný prehľad aj podrobná príručka, ktorá vás celým procesom prevedie.

Základné typy a rady, ako pristupovať k dobre napísanému životopisu, nájdete napríklad tu. Všeobecne platí, že životopis má v prvom rade predať vaše kompetencie a skúsenosti. Definujte v ňom vaše vzdelanie, pracovné skúsenosti alebo napríklad aj  dobrovoľnícke aktivity. Tak ako pri každej reakcii na pracovnú ponuku, aj pri vstupe na pracovný trh so zdravotným znevýhodnením dodržiavajte pevné pravidlá pre tvorbu CV:

    životopis prispôsobte pracovnej ponuke

    uvádzajte pravdivé informácie

    zvýraznite svoje silné stránky

Vnímajte teda životopis zjednodušene ako predajný list, v ktorom prezentujete sami seba, svoje schopnosti, skúsenosti a to, čo viete a dokážete robiť.

Kedy a ako uvádzať svoje znevýhodnenie?

Zdravotné znevýhodnenie nie je nutné v životopise uvádzať, a to najmä vtedy, ak na výkon konkrétnej práce nebude mať žiadny vplyv alebo pokiaľ sa vy sami s takým riešením nestotožňujete. Vôbec nie ste sami. Podľa výskumu až 77 % uchádzačov, ktorí majú nejaké znevýhodnenie, sa necíti komfortne, ak ho majú uviesť do životopisu, a to zo strachu pred diskrimináciou. Takže uvádzanie znevýhodnenia je na vašom rozhodnutí.

 TIP

    Ak firma v pracovnom inzeráte uvádza, že pozícia je vhodná aj pre uchádzačov so zdravotným znevýhodnením, strach z diskriminácie mať nemusíte.

    Pre firmu je dôležité vedieť, či máte alebo nemáte priznanú invaliditu najmä z pohľadu Zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti. Uviesť môžete aj mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

    Za zamestnanca s priznanou invaliditou firma platí nižšie odvody a započítava si to do povinného podielu občanov so zdravotným postihnutím podľa Zákona č. 5/2004 o službách zamestnanosti.

Ak sa pre zverejnenie znevýhodnenia rozhodnete, nemusíte to urobiť priamo v životopise, ale napríklad v rámci motivačného či sprievodného listu. Stačí stručne a len v takých prípadoch, kde znevýhodnenie súvisí s vykonávanou prácou. Ideálne je, ak pripojíte vetu o tom, či a akým spôsobom vaše znevýhodnenie ovplyvňuje výkon práce, na ktorú sa hlásite.

Na prácu účtovníčky v administratíve môžete v motivačnom liste uviesť napríklad: “Rada by som na tomto mieste uviedla, že sa pohybujem na invalidnom vozíku a preto je pre mňa dôležitý bezbariérový prístup do kancelárie a bezbariérová toaleta. Toto moje obmedzenie neovplyvňuje schopnosť vykonávať uvedenú prácu.”

TIP

Konkrétne príklady pre uchádzačov so zdravotným znevýhodnením sme spísali do prehľadnej a podrobnej príručky. Prevedie vás krok po kroku celým procesom:

Zistite, aké typy prác sú pre vás vhodné.

Vytvorte si dizajnovo atraktívny a prehľadný životopis pomocou šablóny.

Uvidíte množstvo praktických príkladov komunikácie rôzneho znevýhodnenia.

Naučíte sa efektívne vyhľadávať tie pravé pracovné ponuky pre vás.

Dôkladne sa pripravte na pracovný pohovor vrátane orientácie v mzdových požiadavkách.

Dozviete sa, ako zvládnuť skúšobnú dobu a komunikovať s pracovným kolektívom.

Kým v ideálnych podmienkach zdravotné znevýhodnenie neovplyvňuje posudzovanie kandidáta a jediným kritériom rozhodovania sú jeho skúsenosti, schopnosti a zručnosti, v reálnom svete je situácia komplikovanejšia.

Výrazne vám však pomôže sebadôvera, ktorú môžete získať dobrou a dôslednou prípravou a tiež vedomie, že kľúčový a rozhodujúci je váš životopis. Potencionálny zamestnávateľ a jeho vnímanie je do istej miery vo vašich rukách. Sústreďte sa na svoje silné stránky a presvedčte v prvom rade o vašej expertíze. Praktické otázky okolo znevýhodnenia berte ako súčasť administratívneho náborového procesu.

Aký je to program ,,Výpomoc so srdcom?

Program Výpomoc so srdcom pomáha ľuďom so zdravotným znevýhodnením nájsť si prácu. Spolupracujeme s odborníkmi, firmami aj neziskovými organizáciami. Ukazujeme príklady dobrej praxe, usilujeme sa o zavedenie tzv. asistencie pracovného začlenenia, ktorá by umožnila uchádzačom o prácu získať kariérové poradenstvo aj podporu pri začleňovaní do kolektívu počas skúšobnej doby. Podrobnejšie informácie sú na stránke www.sosrdcom.sk.

Zdroj: Blog.Profesia.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved