Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Prezidentka Čaputová schválila rozhodnutie, aby rodičia dieťaťa s ŤZP mali príspevok aj vopred

Možnosť požiadať o príspevok na opatrovanie vopred bude mať rodič dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) a to tri mesiace pred skončením sa rodičovskej dovolenky. Príspevok bude vyplácaný po jej ukončení. Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorú v piatok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa súčasného znenia zákona je možné fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím vypracovať komplexný lekársky posudok na priznanie peňažného príspevku na opatrovanie až po ukončení rodičovskej dovolenky, teda po dovŕšení šiesteho roku veku dieťaťa. To podľa predkladateľov vytvára neistotu a rodina ostáva bez finančnej podpory v období, kým je dokončené posúdenie, čo môže trvať dva až tri mesiace.

„Cieľom predloženého návrhu zákona je vytvorenie podmienok pre rodiny s deťmi s ťažkým zdravotným postihnutím na plynulý prechod od poberania rodičovského príspevku na poberanie príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutého dieťaťa,“ objasnili predkladatelia.

Zákon bude účinný od 1. mája tohto roka.

Zdroj: Teraz.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved