Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Potrebujete invalidný vozík? Povieme vám, ako si ho môžete vybaviť.

Ako postupovať, aké máte možnosti, keď potrebujete invalidný vozík?

Kto Vám môže invalidný vozík predpísať ?

Podľa zákona prvý invalidný vozík musíte mať zo zdravotnej poisťovne a o ďalší si môžete požiadať po 5 rokoch, ak máte elektrický vozík o nový môžete žiadať až po 7 rokoch.

Poukaz Vám môže predpísať odborný lekár ortopéd, neurológ alebo lekár pôsobiaci v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia. Na poukaz Vám môžu vydať pomôcku, ktorá je čiastočne, alebo plne hradená zdravotnou poisťovňou. Každá pomôcka má svoj kód, pod ktorým je vedená v zozname zdravotníckych pomôcok. Ak už máte vybratú pomôcku, lekárovi je potrebné poskytnúť kód vybranej pomôcky. Poukaz od lekára potom odnesiete do príslušnej zdravotnej poisťovne, kde doporučenie na invalidný vozík ešte schvaľuje revízny lekár poisťovne. Po odovzdaní čakáte na schválenie. Štandardná doba schvaľovania je 30 dní. Do vozíka si môžete žiadať aj o antidekubitnú podložku.  Môžete ju žiadať raz za dva roky.

Čo, ak ste dostali invalidný vozík predpísaný lekárom, ktorý nevyhovuje vašim potrebám ?

Často sa stáva, po zistení skutočnosti odkázanosti na invalidný vozík, že lekár v snahe pomôcť pacientovi predpíše vozík, ktorý spĺňa základný štandard. Znamená to častokrát, že je nemotorný, ťažký, či nezodpovedajúci pacientovým potrebám. V takom prípade má pacient, ale aj opatrujúci problém s presúvaním.

Často sa stretávame aj s nasledujúcou situáciou.
Pacient má vozík, no nezodpovedá zdravotným problémom pacienta, nie je prispôsobený tak, aby sa nedeformovalo jeho telo. Keď má opatrovateľ snahu ho ako tak vyrovnávať napr. vankúšikmi a pod., jeho telo sa aj tak časom zdeformuje. Preto je dôležité mať správny invalidný vozík prispôsobený potrebám pacienta.

V takomto prípade máte možnosť podať žiadosť na príslušný ÚPSVaR na kúpu druhého vozíka. Nárok vzniká vtedy, keď sa invalidný vozík, ktorý bol vydaný na lekársky predpis zo zdravotnej poisťovne poškodil, alebo nespĺňa podmienky bezpečnosti. Výška príspevku na mechanický vozík je najviac 1 659,70 eura a 4 979,09 eura na elektrický vozík. Úrad prispieva na invalidný vozík podľa výšky príjmu. Najviac do 95% z ceny pomôcky.

Viac informácií sa môžete dozvedieť po kliknutí na linky nižšie, alebo na našej bezplatnej linke 0800 500 899, kde vám radi poradíme:

https://www.svetmobility.sk/kompletny-navrh-pomocok

https://www.svetmobility.sk/prispevky-tzp

Tlačivá na stiahnutie :

http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/tlaciva/Ziadost_o_PP_na_K.pdf

http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/tlaciva/Vyhlasenie_o_majetku.pdf

Potvrdenie o podaní daňového priznania môžete priamo stiahnuť cez link nižšie :

http://www.upsvar.sk/vzory-ziadosti/vzory-ziadosti-pre-oblast-socialnych-veci-a-rodiny/tazko-zdravotne-postihnuti-1.html?page_id=268769

Ak by ste z nejakého dôvodu nemali nárok na invalidný vozík ostáva možnosť požiadať o zafinancovanie pomôcky nadácie či zbierať peniaze cez rôzne na to určené portály. Poslednou možnosťou by bolo si invalidný vozík kúpiť za vlastné.

Zoznam nadácií :

https://www.svetmobility.sk/nadacia

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved