Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Po zaplatení výdavkov zostane seniorom približne pol eura na deň

Na Slovensku žije asi 487-tisíc ľudí žijúcich z dôchodku, ktorý je pod hranicou biedy. Ide o tých, ktorí majú nižší dôchodok ako 423 eur.

Po zaplatení účtov a liekov ostáva dôchodcom, čo sú pod hranicou chudoby asi 50 centov denne. V utorok to uviedol predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian na spoločnej tlačovej konferencii s Inštitútom pre výskum sociálno-ekonomických rizík (IVRA).

Ľudí žijúcich z dôchodku, ktorý je pod hranicou biedy, je zhruba 487-tisíc. Týka sa to tých, ktorí majú nižší dôchodok ako 423 eur, uviedol Kotian.

„Prepočítavali sme, koľko takému dôchodcovi vychádza na deň. Ak zaplatí napríklad lieky, teplo, byt, vodu, elektrinu, tak mu ostáva na deň zhruba 50 centov,“ vyčíslil.

„Na jednej strane sme mali zvýšenie o 11,8 percenta všetkých dôchodkov, teda starobných, invalidných aj vdoveckých, na druhej strane dôchodcovská inflácia dosiahla 17 percent koncom roka. Sme stále na úrovni 366-tisíc starobných dôchodkov vyplácaných pod hranicou chudoby, čo je každý tretí senior z toho 1,1 milióna,“ hovorí Martin Halás z IVRA.

„U zdravotne ťažko postihnutých je to viac ako 85 percent, to znamená 210-tisíc invalidných dôchodkov je vyplácaných pod hranicou chudoby. K tomu máme ešte viac ako 70-tisíc ľudí, ktorí nesplnili zásluhovosť, no sú seniormi, to znamená osoby nad 62 rokov, ktoré nepoberajú starobné dôchodky,“ vyjadril sa Martin Halás. Ľudí, ktorých sa to týka je viac ako 600-tisíc, uzavrel predstaviteľ IVRA. Reagoval tak na odloženie, respektíve vlaňajšie neprijatie požadovanej mimoriadnej valorizácie a nerozmrazenie minimálnych dôchodkov.

Zdroj: Trend.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved