Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Po desiatich rokoch na vozíku znovu chodí. Robotická kostra postavila na nohy bývalého vojaka

Richard Neider je americký vojnový hrdina

10 rokov bol pripútaný k invalidnému vozíku

Teraz sa však stalo niečo, čo doteraz pokladal za nemožné

Viac ako dekádu bol veterán americkej armády Richard Neider pripútaný na invalidný vozík, ale teraz sa znovu postavil na nohy. Nie však zázrakom, ale vďaka motorizovanému exoskeletu ReWalk Personal 6.0.

Vďaka exoskeletu znovu chodí

Chceli by ste mať silu ako Superman? Chceli by ste behať rýchlo ako auto? Určite áno! Ale verte, že na svete existujú ľudia, ktorí by dali čokoľvek, len aby znovu začali chodiť. Svoje by o tom mohol rozprávať jeden americký veterán z Arizony, ktorý bol viac ako desať rokov pripútaný na invalidný vozík kvôli poraneniu miechy. Teraz Richard Neider znovu chodí a vďačí za to špeciálnemu obleku.

Vojak bol roky pripútaný na invalidný vozík potom ako bol vážne zranený pri incidente s improvizovaným výbušným zariadením (IED) v Iraku. Už dávno sa zmieril s tým, že nikdy nebude chodiť, ale vývoj technológií ide míľovými krokmi vpred a dnes vďaka exoskeletu ReWalk Personal 6.0 žije celkom „obyčajný“ život.

„Keď som v ňom, nikdy sa neprestanem usmievať,“ hovorí bývalý armádny seržant. „Je to úplná nezávislosť, môžem sa postaviť na nohy a hovoriť s každým z očí do očí. Môžem byť znovu stojacim chlapom, nielen vzorom,“ pokračuje.

Vojaka ničila psychika

Veterán v rozhovore pre americké médiá popisuje, že najťažšie sú depresie. Preto keď sa po rokoch znovu postavil a videl, ako sa jeho nohy hýbu, bol to pre neho jeden z najúžasnejších zážitkov. „Najväčším hendikepom nebola moja neschopnosť chodiť, ale spôsob, akým som sa na veci pozeral. Šlo o mentálnu stránku veci. Akonáhle som na to prišiel, mohol som sa začať posúvať vpred a uvedomil som si, že môžem robiť všetko, čo robia ostatní. Len to teraz robím trochu inak,“ dodal.

Podľa fyzioterapeuta Dana Bonarotiho môžu exoskeleton používať nielen ľudia odkázaní na vozík, ale taktiež pacienti po mŕtvici alebo jedinci s neúplným poškodením miechy. Kameňom úrazu u podobného medicínskeho zariadenia je vždy jeho cena. Exoskeleton je drahý, stojí závratných 75 tisíc amerických dolárov, takže ho pre mnoho ľudí robí nedostupným.

Zdroj: Fonetech.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved