Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Peter viezol ženu do pôrodnice rýchlosťou 117 km/h. Prišiel o vodičák! Expert hovorí: Kruté

Peter viezol ženu do pôrodnice rýchlosťou 117 km/h.

Poriadny šok čakal Petra Č., ktorý žije so svojou rodinou v Řitke pri Prahe. Koncom augusta jeho žena nečakane začala rodiť, okolo druhej ráno preto sadol do auta a vyrazil do pražskej pôrodnice. Lenže na Strakonickej ceste prekročil rýchlosť. Pred Vianocami mu potom prišlo rozhodnutie z magistrátu – na osem mesiacov mu zabavili vodičák! Ako celú situáciu komentuje dopravný expert?

Peter, ktorý je na invalidnom vozíku, mal o svoju ženu, ktorá čakala dvojčatá, obrovský strach. Bola na rizikovom tehotenstve a odtiekla jej plodová voda, mala naviac 1,5 mesiaca pred termínom pôrodu. „V pôrodnici nám hovorili, že pokiaľ by sa čokoľvek odohralo a bolo niečo zle, tak máme prísť,“ povedal Peter pre CNN Prima News, ktorá na celý príbeh upozornila. Na Strakonickej ceste ho v aute o druhej ráno vyfotil radar, nameral mu rýchlosť 117 km/h. O kúsok ďalej potom Petra v aute kvôli rýchlosti zastavili policajti. Keď im vysvetlil situáciu, do pôrodnice ho s majákmi odprevadili. 

Pred Vianocami potom prišla veľmi nemilá správa – Petrovi kvôli prekročeniu rýchlosti odobrali vodičák! „Zobrali mi ho na osem mesiacov, pritom ma vlastne živí. Dom máme na hypotéku a priateľka je na materskej, takže keby som bol bez práce, prestanem splácať hypotéku a asi sa ocitneme na ulici,“ komentoval Peter. Úradníčka, ktorá o pokute rozhodovala, vraj mimo iného ako dôvod uviedla, že sa miminká narodili až niekoľko hodín potom, čo Peter svoju ženu do pôrodnice priviezol.

Podľa hovorcu pražského magistrátu Víta Hofmana nie je možné od uloženia trestu upustiť. „Ja dôvodom síce rozumiem, ale na druhej strane od toho predsa existuje zdravotnícka záchranná služba,“ komentoval rozhodnutie.

Dopravný expert: Je to na hrane

S tým ale nesúhlasí dopravný expert Roman Budský z platformy Vize 0, podľa ktorého je udelenie takého trestu veľmi na hrane. Priestupkový zákon totiž hovorí o stave tzv. krajnej núdze, ktorý predstavuje priame ohrozenie zákonom chráneného záujmu. Odvrátenie takéhoto stavu „činom inak trestným“ potom trestným činom ani priestupkom nie je. „Zdravie a život človeka je bezpochyby zákonom chránený záujem,“ povedal Blesku Budský. 

„Odtiekla plodová voda, bolo potrebné urýchlene vyhľadať zdravotnícke zariadenie. Úradníčka sa odvoláva, že nebezpečie sa dalo odvrátiť inak – zavolať záchranku. Osobne si myslím, že TO je na hrane,“ uviedol.

„Ja si myslím, že je potrebné sa na to pozerať z pohľadu človeka, ktorý sa takto choval. Je to laik, je to amatér, sám uvádzal, že lekári hovorili, že keď dôjde k príznakom, ku ktorým došlo, nech matku do pôrodnice dopraví. Robil maximum pre to, aby nedošlo napríklad k poškodeniu zdravia matky či novorodencov. Keby sa vyšetrovanie vykonalo citlivo, došlo ku zváženiu všetkých okolností, teda toho, že policajti muža nakoniec doprevádzali, takže šlo najskôr o vážnu situáciu, i pokynov zdravotníkov, dalo sa to riešiť ľudskejšie. Keby som sa mal vyjadriť za seba, povedal by som, že je to zbytočne prísne rozhodnutie, auto budú určite potrebovať. Zdá sa mi to dosť kruté,“ dodal Budský. Peter sa proti rozhodnutiu odvolal.

Zdroj: Blesk.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved