Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

O opatrovací príspevok bude môcť rodič dieťaťa s ŤZP požiadať vopred

Zákon bude účinný od 1. mája tohto roka.

Možnosť požiadať o príspevok na opatrovanie vopred bude mať rodič dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím a to tri mesiace pred skončením rodičovskej dovolenky. Bude vyplácaný po jej ukončení. Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

Podľa súčasného znenia zákona je fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím možné vypracovať komplexný lekársky posudok na priznanie peňažného príspevku na opatrovanie až po ukončení rodičovskej dovolenky, teda po dovŕšení šiesteho roku veku dieťaťa. To vytvára podľa predkladateľov neistotu a rodina ostáva bez finančnej podpory v pomerne dlhom období kým je posúdenie dokončené a môže trvať dva až tri mesiace.

„Cieľom predloženého návrhu zákona je vytvorenie podmienok pre rodiny s deťmi s ťažkým zdravotným postihnutím na plynulý prechod od poberania rodičovského príspevku na poberanie príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutého dieťaťa,“ vyjadrili sa predkladatelia.

Zdroj: Teraz.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved