Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Metro v Soule blokujú demonštrácie vozičkárov

Metro v Soule blokujú demonštrácie vozíčkárov

Správa metra v juhokórejskom Soule počas rannej špičky zablokovala plánovaný protest aktivistov s telesným hendikepom. Títo v metre protestujú na vozíčkoch už od decembra a žiadajú vládu, aby chránila ich práva. Sťažujú si na nich však iní cestujúci. Včera i dnes zasahovali v metre stovky policajtov.

Protesty organizuje iniciatíva SADD (Solidaritou proti diskriminácii ľudí s hendikepom). Chcú, aby sa vláda viac zasadzovala za práva hendikepovaných a vyhradila za týmto účelom viac peňazí z rozpočtu.

Prístup väčšinovej kórejskej spoločnosti k ľuďom s hendikepom je dodnes skôr rezervovaný, napriek tomu, že platí, že všeobecne sa ich životné podmienky zlepšili. V Južnej Kórei taktiež už skoro dvadsať rokov platí antidiskriminačný zákon.

Ale každodenný život veľakrát vyzerá inak a zostáva neľahký, na čo teraz svojimi protestami upozorňuje i SADD. Pre iných obyvateľov Soulu je však problematická forma, ktorú SADD pre svoje demonštrácie volí: skupina niekoľko desiatok ľudí na vozíčku počas rannej špičky hromadne nastupuje do už aj tak preplneného metra, čo brzdí prevádzku a budí nevôľu u mnohých ponáhľajúcich sa cestujúcich.

Preto sa úrady snažia protestom zabrániť. V noci na dnešok bolo v metre mobilizovaných viac ako 600 policajtov; včerajšia konfrontácia protestujúcich s políciou v stanici metra Samgakči trvala viac ako dvanásť hodín.

Zdroj: Denikn.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved