Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Malý Mikuláško trpí detskou obrnou. Na nohy by sa mohol postaviť pomocou špeciálnych ortéz a slivovici

Malý Mikuláško trpí detskou obrnou. Na nohy by sa mohol postaviť pomocou špeciálnych ortéz a slivovici

Mikuláško Rak trpí detskou obrnou, ktorá ho pripútala na invalidný vozík. Z neho mu postaviť sa na nohy môže pomôcť slivovica. Ako? To si vypočujte v reportáži.

Šesťročný Mikuláško Rak z Hlušovíc je na vozíčku kvôli mozgovej obrne. Postaviť na nohy by sa mohol pomocou špeciálnych ortéz. Poisťovňa mu ich ale nezaplatí. Peniaze na ne sa mu snaží zohnať Nadačný fond Emil z Brna. A časť potrebnej sumy by chlapec mohol získať i vďaka slivovici. Juhomoravský kraj totiž daruje Mikuláškovi výťažok dražby dvanástich výročných fliaš tohoto moku. Aukcia bola slávnostne zahájená v stánku nadačného fondu na Moravskom námestí v Brne.

Zatiaľ čo trojnásobná mamička Anna Raková z Hlušovíc na Olomoucku rozpráva o svojom synovi Mikuláškovi, ten sa na svojom vozíku snaží posunúť tak, aby videl vyhliadkové koleso na Moravskom námestí. Má totiž sľúbené, že tam s rodičmi pôjde a pozrie sa na centrum Brna zhora.

Jeho mamička má však iné želanie – aby k vyhliadkovému kolesu mohol raz prísť po svojich. Potrebuje k tomu špeciálne ortézy, ktoré poisťovňa neprepláca. „Postavili by ho na nožičky. Skladajú sa z dvoch častí – spodná časť pridŕža členok a druhá časť je po kolená a bude pripevnená tak, že v tom bude i stáť.“

Ortézy stoja 150 tisíc českých korún. Mikuláškovi pomáha čiastku zohnať Nadačný fond Emil z Brna. Na ten sa obrátil Juhomoravský kraj, keď sa rozhodol vydražiť na dobročinné účely 12 fliaš dvanásťročnej slivovice zo série tých, ktoré pripravil na oslavy 1200 rokov od prvej písomnej zmienky o Moravanoch. Fond si vybral práve Mikuláška.

Okrem dražby mu môže ktokoľvek darovať peniaze i inak, hovorí riaditeľka nadačného fondu Emil Kamila Zouharová: „Môže prísť na náš adventný stánok na Moravskom námestí u Jošta. Kúpou akéhokoľvek sortimentu prispeje Mikuláškovi na ortézy. Každý rok vyberáme jeden konkrétny príbeh, na ktorý smerujeme všetku pozornosť a finančné prostriedky.“

Na fľaše so slivovicou môžu záujemcovia prihadzovať na webe. Každú z nich podpísala nejaká známa osobnosť – napríklad spevák Richard Krajčo alebo rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková. A na jednu z nich sám malý Mikuláško nakreslil obrázok.

Zdroj: Brno.Rozhlas.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved