Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Dôsledkom veku, zdravotného stavu, či úrazu. Ani invalidný vozík nemusí znamenať koniec pohybu po záhrade

Vrodená či dočasná indispozícia alebo nešťastná udalosť a následné postupné zhoršenie zdravotného stavu, môžu viesť k potrebe pohybovať sa po záhrade a starať sa o ňu na invalidnom vozíku. Do práce v záhrade vnáša imobilita veľké limity. Veľa z nich sa však dá vhodne zredukovať či dokonca úplne odstrániť vhodnými zmenami dispozícií, šikovnými trikmi a účelovou výsadbou vegetácie.

Koľko percent by mal mať sklon rampy ?

Keď hovoríme o inklúzii, je predmetom záujmu aj téma bezbariérovosti verejného priestoru. Situácia sa úmerne zlepšuje, nakoľko v posledných desaťročiach povedomie tejto potreby enormne vzrástlo. Trochu na okraji zostáva súbor rád a riešení pre súkromnú oblasť. Pred prerábkou zázemia je dobré vedieť, že sklon rampy na prekonanie schodov by nemal presiahnuť šesť percent pri ľuďoch so štandardnou silou paží a len tri percentá pre celkovo oslabených vozičkárov alebo osoby využívajúce oporu na chodenie.

Svietidlá určite pomôžu

K prospechu vozičkára je hádam najzložitejšou, najzdĺhavejšou a najnákladnejšou adaptáciou v záhrade  – popri namontovaní automatického závlahového systému – aj rozšírenie chodníkov, ich spevnenie a protišmyková úprava. 120 centimetrov je minimálna šírka, čo platí pre priame napredovanie. V zákrutách alebo pri pravom uhle narastá potreba až na 160 centimetrov. V záujme bezpečnosti i pohodlných presunov sa namiesto dlaždíc alebo utlačenej hliny osvedčilo kamenie prepúšťajúce vodu, zároveň však nespôsobujúce nadmerný odpor až zabáranie. Pre záhradkárov s obmedzenou priestorovou orientáciou, pomalšími reakciami a slabnúcimi zmyslami sú bonusovou pomôckou svietidlá, ktoré lemujú cestičky, ohraničujú rôzne zóny a vyznačujú jazierka či bazény. Osvetlenia vo forme solárnych kolíkov sú mobilné, energeticky sebestačné a lacné.

Nie iba drina, ale i radosť

V podstate klasické „pozemné“ záhony sú nezlučiteľné s opaterou z invalidného vozíka. V tom lepšom prípade je to len a len drina, nie záľuba na pookriatie na čerstvom vzduchu. Nemusí to však znamenať, že vlastná zelenina aj okrasná flóra sú odrazu mimo.

Ako východisko privítajú vyvýšené záhony mobilní záhradkári v pokročilom veku ale aj chronickí pacienti sužovaní chrbticou alebo kĺbmi. Je potrebné zvoliť si iba vyhovujúcu výšku a šírku. Vyvýšený záhon na nožičkách a ešte aj modulárne inštalovaný do tvaru písmena U je dobrým nápadom onkrétne pre vozíčkarov. Väčšinu vegetácie takto budú mať na dosah a k tomu aj prístupnú pred sebou, nie iba bokom. Rovnako ústretovou vymoženosťou sú vertikálne záhony z recyklovaných drevených skladovacích a transportných paliet. Naviac, zaberajú minimálny priestor.

Na dosah napríklad kríčkové ovocie

Takáto situácia si samozrejme žiada aj kompromis spočívajúci v prístupe k vhodne zvolenej flóre, ktorá je trvácnejšia, odolnejšia a prístupnejšia na manipuláciu z vozíka ako väčšina inej. Našťastie, spektrum je široké. Môžete staviť na viac trávnatých plôch a v tejto časti aj na okrasné trávy, založte živé ploty z krušpánov a budlejí, vneste do priestoru ďalšie farby prostredníctvom pivoniek či magnólií. Z úžitkovej kategórie sú tu ovocné kríčky, pretože úroda na stromoch je privysoko a rebrík neprichádza do úvahy.

Zdroj: Zahrada.pravda.sk

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved