Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Bezplatná infolinka: 0800 500 899

Aplikácia poradí vozíčkárom s výletmi, môžu vyraziť napríklad do Českého Švajčiarska

Prechádzky Českým Švajčiarskom, Jizerskými a Lužickými horami alebo Krkonošami. Túry, na ktoré každoročne vyrážajú stovky, tisíce ľudí, sú teraz ľahko dostupné i pre turistov s hendikepom. Prevedie ich nimi nová aplikácia Disway Trails, ktorá ponúka nielen samotné trasy, ale i prehľad dostupných turistických cieľov.

Aplikácia mimo iného láka i na výlet do Kyjovského údolia vo vnútri národného parku. „Krásna prechádzka jedným z najkrajších miest Českého Švajčiarska. Počúvajte šumenie lesa, relaxujte. Vhodné i za horúceho počasia, kedy vás schladia v tomto ikonickom prostredí skaly,“ vyzývajú autori. Je to jedna zo sedemnástich trás, ktoré tím mapovačov pripravil na pomedzí Česka, Nemecka a Poľska, na území dvoch národných parkov a niekoľkých chránených krajinných oblastí. Hendikepovaných turistov alebo tých s detským kočiarikom zavedú ponúkané trasy do Českého i Saského Švajčiarska, z Krompachu do Hochwaldu alebo medzi Liberec a Jablonec.

Dohromady sa podarilo na sedemnástich trasách zmapovať šesťdesiat najrôznejších objektov od hotelov až po záhradu hornolužického sedliaka. „Mapovanie vykonávali samotní vozíčkári, ktorí dokážu najlepšie posúdiť a zhodnotiť všetky požiadavky na bezbariérovosť. Mapovali sme podľa metodiky Pražskej organizácie vozíčkárov, ktorú prevzalo i Ministerstvo pre miestny rozvoj. Mapovali sa ako samotné objekty, tak i trasy priamo v prírode,“ vysvetľuje jeden z jedenástich mapárov Aleš Černohous, ktorý pripravoval podobné trasy napríklad v Děčíne. Zároveň pracuje ako peer mentor, teda človek pomáhajúci iným zdravotne postihnutým prostredníctvom svojej osobnej skúsenosti s hendikepom.

„Mapovanie pre mňa bolo zaujímavé. Napríklad som zistil, že môžem bez obáv vyraziť z Děčína vlakom do Bad Schandau, kde po cyklotrase dôjdem k prievozu a pokračujem ďalej. Všetko je bezbariérové,“ hovorí Černohous, ktorý na podobnom projekte pracoval pred desiatimi rokmi, kedy robil spoločne s všeobecne prospešnou spoločnosťou České Švajčiarsko bezbariérového sprievodcu po regióne.

Cestovanie bez obmedzení

V rámci celej prípravy aplikácie a jej následného predstavenia prebehlo niekoľko workshopov s miestnymi podnikateľmi a správcami prírodných i kultúrnych pamiatok. „Práve pre nie je spätná väzba priamo od osôb s reálnym obmedzením veľmi cenná. Sprístupnenie penziónu, turistickej trasy alebo kultúrnej pamiatky iba prostredníctvom daných noriem a predpisov je iba polovička úspechu. Len drobnosti, ktoré často vidia napríklad ľudia na vozíku, môžu urobiť z tohto miesta naozaj bezbariérový priestor,“ vysvetľuje Jana Panáčková z projektu Disway.

Vozíčkári sa musia popasovať s obmedzeniami, nad ktorými zdravý človek iba mávne rukou. Mnohokrát sa stretávajú s paradoxami. „V San Franciscu sme narazili na skvelo vybavenú bezbariérovú izbu, ale na druhom poschodí bez výťahu. Na Morave zas bolo ubytovanie s dobre vybavenou kúpeľňou, ale v izbe toľko nábytku, že sa tam s vozíkom nedalo pohybovať,“ popisuje ďalšie úskalia pre ľudí na vozíku spoluautorka Disway Trails Marie Harcubová, ktorá i napriek svojim obmedzeniam navštívila viac ako 35 krajín.

Samotné mapovanie trás začalo pred približne dvomi rokmi v dečínskej firme Good Sailors. Projekt Disway Trails vrátane naprogramovania aplikácie zabral celý vlaňajší rok. Aplikáciu si je možné stiahnuť v Google Play alebo v App Store. Jej autori počítajú s tým, že sa počet ponúkaných trás i preverených objektov postupom času zvýši.

Zdroj: Decinsky.denik.cz

Ďalšie články

Newsletter

Prihlás sa na newsletter plný noviniek zo sveta mobility

© Copyright 2023  |  All Rights Reserved